Autosuv.sk

Technik

Čo by malo spĺňať investičné vozidlo? (archív)

Čím zachovalejší lak a interiér, tým vyššia potenciálna cena.
Čo by malo spĺňať investičné vozidlo? (archív) Škoda - Ilustračné foto

Nie je to až tak dávno, keď putovali vo veľkom do šrotu výmenou za 2 000 eur vo forme šrotovného, dnes sú obľúbenou investíciou hlavne mladých ľudí. Kto by predpokladal, že donedávna najpoužívanejšie vozidlá v Čechách a na Slovensku ožijú ako youngtimer a bude o ne veľký záujem. Zo štatistík služieb zaoberajúcich sa predajom investičných vozidiel však vyplýva, že kupcov práve modelov Škoda 100, 105, 120 či VAZ 2101 stále pribúda. 

Či už vďaka nostalgii alebo vidine zárobku miznú spomínané modely z autobazárov rýchlosťou svetla. Napríklad nechcený model 120 sa pár rokov dozadu dal kúpiť za približne 200 – 300 eur.

Dnes sa zachované kusy objavujú na inzertných portáloch aj za desaťnásobok tejto sumy. Rast ceny sa očakáva aj od ďalších vozidiel, ktoré však ešte nepresiahli veteránsky vek – 30 rokov.

Máte práve také vozidlo vo svojej garáži? Majte na pamäti, že ak uvažujete o jeho zachovaní pre neskorší zárobok, malo by spĺňať isté požiadavky. V prvom rade rozhoduje jeho stav a vizuálna stránka. Čím zachovalejší lak a interiér, tým vyššia potenciálna cena.

Ďalším dôležitým faktorom je nájazd kilometrov. V štatistikách firiem, vykupujúcich tieto investičné vozidlá, sa uvádza, že len približne každé desiate vozidlo je vďaka jeho stavu odkúpené.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní