Autosuv.sk

Technik

Dajú automobily zbohom manuálnej ručnej brzde?

Mnohé značky už nemajú v predaji žiadne modely, vybavené tradičnou ručnou brzdou.
Dajú automobily zbohom manuálnej ručnej brzde?

Spoločnosť CarGurus, popredný web zameraný na nakupovanie automobilov, zistila, že iba 24 % nových automobilov predávaných vo Veľkej Británii má dnes ručne ovládanú ručnú brzdu, čo je pokles z 30 % zaznamenaných v minulom roku. Ešte v roku 2018 to bolo 37 %.

Mechanika má stále menšie zastúpenie

Niektoré populárne modely, vrátane BMW radu 1 a radu 3, Peugeot 208 a Nissan Juke, za posledný rok úplne upustili od ručných bŕzd.

Iba jeden výrobca, Dacia, má manuálnu ručnú brzdu na každom modeli v rade. Väčšina výrobcov automobilov ponúka tento diel iba pre športovejšie autá alebo lacnejšie modely, ako napríklad Mazda MX-5, BMW M2 a Seat Ibiza.

Alfa Romeo, DS, Honda, Jaguar, Land Rover, Lexus, Mercedes, Porsche a Volvo už nemajú v predaji žiadne modely, vybavené tradičnou ručnou brzdou.

Elektronická ručná brzda má svoje výhody

Aj keď tradicionalisti tvrdia, že elektronická parkovacia brzda odstraňuje hmatový pocit, mnohí ich považujú za luxusný, pohodlný a bezpečnostný prvok, ktorý vyžaduje menej fyzickej námahy na bezpečnejšie držanie vozidla bez potreby prípadnej úpravy.

Väčšina elektronických ručných bŕzd sa odpojí automaticky, navyše ako ďalšia bezpečnostná výhoda často ponúka funkciu automatického udržiavania v kopci. Z dizajnovej perspektívy prepínač pomáha tiež pri odstraňovaní neporiadku v kabínach, pričom zaberá menej vnútorného priestoru ako robustná páka.

Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní

link