Autosuv.sk

Technik

Kedy je najlepší čas na prezutie zimných pneumatík?

V prípade nehody by vám práve za neprezuté pneumatiky mohla poisťovňa vaše poistné plnenie krátiť.
Kedy je najlepší čas na prezutie zimných pneumatík?

Prezutie letných pneumatík za zimné je jedna z povinností, ktoré netreba podceňovať a nechávať na poslednú chvíľu. Prezuť pneumatiky až po prvom snehu môže byť niekedy neskoro najmä z hľadiska vašej bezpečnosti. V prípade nehody by vám práve za neprezuté pneumatiky mohla poisťovňa vaše poistné plnenie krátiť.

Zimné pneumatiky majú oproti tým letným lepšiu priľnavosť na snehu a zamrznutej vozovke. Taktiež zabezpečujú väčšiu stabilitu v zákrutách a majú podstatne kratšiu brzdnú dráhu. Pri starších pneumatikách nezabúdajte skontrolovať hĺbku dezénu. Pri letných pneumatikách môže byť dezén minimálne do 1,6 mm, pri zimných minimálne do 4 mm.

Prezutie káže zákon

Prezutie je dôležité nielen pre väčšiu bezpečnosť, ale aj preto, že vám to prikazuje zákon. Na Slovensku platí zákon používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca, a to vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad a námraza.

Zo skúsenosti

Zákon nám síce stanovuje presné obdobie, kedy by malo byť vaše auto prezuté, avšak spoliehať by ste sa mali predovšetkým na vaše skúsenosti. Ak jazdíte prevažne v ranných a večerných hodinách, kedy teploty klesajú nižšie, pokojne môžete svoje auto prezuť skôr.

Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní