Autosuv.sk

Technik

Kontrolka žhavenia – čo signalizuje a kedy upozorňuje na problém? (archív)

Kontrolka žhavenia môže upozorňovať na viacero rôznych problémov.
Kontrolka žhavenia – čo signalizuje a kedy upozorňuje na problém? (archív)

Problémy, spojené s kontrolkou žhavenia, sa spájajú najmä so zimou, kedy je rozdiel vo vonkajšej teplote a teplote potrebnej k správnemu naštartovaniu motora niekoľko desiatok stupňov. Kontrolka žhavenia (žltá špirálka) nás informuje o činnosti žhaviacich sviečok motora. Tie sú uložené v hlave a slúžia na „rozpálenie“ motora na požadovanú teplotu a uľahčujú tým jeho štart. Keď je motor dostatočne zohriaty, kontrolka žhavenia zhasne. 

Pri moderných motoroch a najmä v letných teplotách si ani nemusíme všimnúť, že nejaká kontrolka zasvietila na sekundu / dve. V zime sa ale tento čas môže predĺžiť aj na 20 sekúnd. Čo však môže byť problémom, pokiaľ kontrolka žhavenia neustále svieti alebo bliká?

Ako prvé si treba uvedomiť, že kontrolku ovláda riadiaca jednotka. Všeobecne to teda môže poukazovať na akýkoľvek problém motora, čím dochádza k ovplyvňovaniu jeho chodu, a preto je odporúčané zájsť s vozidlom do servisu a podrobiť ho diagnostike.

Problém totiž môže byť aj v samotnej riadiacej jednotke, žhaviacom okruhu, palivovom čerpadle, vstrekovacom čerpadle, nastavovači množstva paliva a rôznych ďalších komponentoch motora. Dokonca chyba môže signalizovať aj nefunkčnosť brzdového spínača a teda nefunkčnosť brzdových svetiel.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní