Autosuv.sk

Technik

Koža alebo látka - ktorý interiér je pre vás ideálny? (archív)

V článku vám ukážeme nevýhody a výhody kože a látky pre interiér vášho automobilu. Týmto spôsobom si môžete vybrať, ktorý z nich vyhovuje vášmu životnému štýlu, vkusu a rozpočtu.
Koža alebo látka - ktorý interiér je pre vás ideálny? (archív) Shutterstock.com

Kožený alebo textilný interiér? Táto otázka bola predmetom diskusií tak dlho, ako existovali vozidlá. Ak nie ste presvedčení, jednoducho hľadajte na webe a nájdete množstvo online fór, zaoberajúcich sa touto témou. V tomto článku vám ukážeme nevýhody a výhody kože a látky pre interiér vášho automobilu. Týmto spôsobom si môžete vybrať, ktorý z nich vyhovuje vášmu životnému štýlu, vkusu a rozpočtu.

Klady a zápory kožených interiérov automobilov

Všeobecne platí, že pokiaľ ide o interiéry automobilov, koža sa považuje za luxusnejšiu a štýlovejšiu ako látka. V niektorých ohľadoch sa kožené autosedačky stávajú symbolom luxusu vozidla. Na druhej strane, niektoré látkové autosedačky pôsobia fádne a hladko, chýba im estetický vzhľad elegantnej kože. Ak plánujete urobiť dojem, kedykoľvek ľudia uvidia interiér vášho vozidla, potom je koža určite lepšou voľbou.

Pokiaľ ide o údržbu, čistenie kožených sedadiel je celkom jednoduché. Sú tiež dostatočne silné, aby zabránili zafarbeniu. Látkové sedadlá sú naopak pórovité a môžu nasávať nápoje a farbivá. To platí najmä pre polyesterové a nylonové tkaniny. Samotným vysávaním sa ich nezbavíte. Ak si vyberáte kožený materiál, namiesto semi-anilínu a brúsenia zvoľte top-grain. Z prvotriednej kože je ľahšie utrieť aj tie najtvrdšie škvrny. Kožené čalúnenie navyše znižuje alergény vo vašom automobile.

Shutterstock.com

Musíte si uvedomiť, že všeobecne je kožený interiér drahší. Samozrejme, môžete sa rozhodnúť pre umelú kožu, ak chcete lacnejšiu variantu. Materiál vyzerá ako vinyl. Aj keď nemá rovnaké vlastnosti ako pravá koža, na rozdiel od polyesteru a nylonu má stále menej pórov, v ktorých by sa hromadili nečistoty.

Klady a zápory interiérov textilných vozidiel

Ak máte obmedzený rozpočet, tkanina by bola lepšou voľbou pre interiér vášho vozidla. Látkové sedačky sú tiež výhodné v oblastiach s horúcim podnebím. Stojí za zmienku, že koža má tendenciu absorbovať veľa tepla. Takže na sedenie môžu byť príliš horúce. Inak by ste museli na pár minút nechať bežať klimatizáciu, aby ste mohli vstúpiť do svojho auta a sadnúť si na svoje kožené sedadlá. Z tohto dôvodu veľa ľudí, žijúcich v tropickom podnebí, uprednostňuje látku pred kožou. Tkanina býva odolná voči zmenám teploty.

To isté platí aj počas zimy. V porovnaní s kožou vám látka pomáha lepšie udržiavať sedadlá v teple. Vo všeobecnosti je látkové čalúnenie na sedenie pohodlnejšie a mäkšie.

Na druhej strane látkové sedadlá vyžadujú viac údržby ako kožené čalúnenie. Ako sme už spomenuli, sú náchylnejšie na zafarbenie. Pri manipulácii s tekutinami bo vozidle musíte byť preto veľmi opatrní.

Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní