Autosuv.sk

Technik

Meniť sady alebo používať celoročné pneumatiky? (archív)

Mnoho ľudí si kladie otázku, prečo musí 2x ročne vystáť dlhú radu v preplnenom pneuservise, keď sú tu aj celoročné pneumatiky.
Meniť sady alebo používať celoročné pneumatiky? (archív)

V období prezúvania začína byť zas veľmi diskutovanou témou použitie celoročných pneumatík. Mnoho ľudí si kladie otázku, prečo musí 2x ročne vystáť dlhú radu v preplnenom pneuservise, keď je tu aj táto možnosť. Všetko má však svoje pre aj proti, preto si treba uvedomiť, ako sú rôzne pneumatiky konštruované. Čo by sa stalo, ak by ste používali celoročne len zimné pneumatiky? 

Zimné pneumatiky majú zvýšenú priľnavosť k vozovke, preto by sa v letnom období rýchlejšie opotrebovávali. Navyše zhoršujú jazdné vlastnosti a čelia vyššiemu odporu, čo má za následok zvýšenú spotrebu pohonných hmôt. Na rozdiel od letných pneumatík sú mäkšie a teda len ťažko odolávajú rozpálenému asfaltu.

Letné pneumatiky práve svojou tvrdosťou horšie znášajú chladné podmienky. Strácajú svoje vlastnosti a môžu sa v nich vytvárať malé praskliny. Na snehu sa kvôli nim brzdná dráha predlžuje až o jednu tretinu a majú zlý vplyv na celkové ovládanie vozidla. Ich dezén má menej drážok, vďaka čomu nie sú schopné dostatočne odvádzať sneh.

Celoročné pneumatiky vám pri počiatočnom nákupe možno ušetria peniaze, no treba si uvedomiť, že ide len o akúsi kombináciu týchto druhov pneumatík. Ich vlastnosti teda nie sú úplne dokonalé v letnom ani zimnom období. Brzdnú dráhu majú o niečo vyššiu ako klasické zimné pneumatiky, rozpálený asfalt znášajú zas horšie ako letné pneumatiky a navyše sa rýchlo opotrebovávajú.

Kedy sa teda skutočne oplatí ich použitie? Najlepšie je využívať celoročné pneumatiky na vozidlách, ktoré sú využívané len z času na čas. Či je leto, či je zima, sadnete do auta a môžete vyraziť na cesty bez ohľadu na to, aké je vonku počasie.

Pri pravidelnom využívaní vozidla je však aj naďalej odporúčané striedanie pneumatík podľa aktuálnej sezóny. Ak sa rozhodnete využívať celoročné pneumatiky, majte na pamäti, že ich jazdné vlastnosti sú horšie od sezónnych pneumatík a prispôsobte tomu svoju jazdu.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Tagy

Pokračovať v čítaní