Autosuv.sk

Technik

Motorový olej a interval jeho výmeny (archív)

Slúži nielen na mazanie, ale aj ako chladiaca kvapalina pre agregát a v neposlednom rade zabraňuje korózii.
Motorový olej a interval jeho výmeny (archív)

Motorový olej je technologicky vysoko prepracovaný produkt a zároveň sa jedná o najhlavnejšiu kvapalinu, potrebnú pre hladký chod motora. Obsahuje množstvo prísad na zlepšenie jeho vlastností, časom však vplyvom teploty, mechanického namáhania či nečistôt stráca svoje mazacie schopnosti.

Slúži aj ako chladiaca kvapalina pre agregát a v neposlednom rade zabraňuje korózii. Kedy je teda správny čas na výmenu? Všeobecne sa hovorí o hranici 15 000 km, no na výdrž motorového oleja vplýva hlavne spôsob používania vozidla, štýl jazdy, ale aj samotná kvalita produktu.

  • priemerný interval výmeny minerálnych olejov je 12 000 – 15 000km
  • priemerný interval výmeny syntetických olejov je 15 000 – 17 000km

Pri modernejších vozidlách výrobca uvádza interval výmeny až 20 000 či dokonca 30 000 km. Potrebný je však syntetický motorový olej s predĺženou trvanlivosťou. Navyše palubný počítač dokáže upozorniť na nutnosť jeho výmeny nielen podľa počtu kilometrov, ale aj podľa opotrebenia oleja.

Každý výrobca pozná svoj olej najlepšie a na základe toho predpíše odporúčaný interval jeho výmeny. Netreba však zabúdať na to, že dlhší interval spôsobuje nárast kyslosti oleja. To sa negatívne podpisuje na vnútornej korózii motora a na jeho opotrebení. Niektorí výrobcovia vozidiel majú svoje vlastné normy, a preto odporúčajú pri starších motoroch zachovať olej s rovnakou úrovňou, akú mal olej, ktorý sa v motore používa dlhodobo. 

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Tagy

Pokračovať v čítaní