Autosuv.sk

Technik

Najpredávanejšie vozidlá v celej histórii (archív)

V dnešnej dobe jazdí na cestách odhadom miliarda vozidiel. Pozrite si najpredávanejšie z nich.
Najpredávanejšie vozidlá v celej histórii (archív)

Prvé vozidlo, poháňané benzínovým motorom, si dal patentovať v roku 1886, Carl Benz. Od tej doby sa vývoj a výroba nezadržateľne rozrástla na stovky automobilových značiek a tisíce modelov. V dnešnej dobe jazdí na cestách odhadom miliarda vozidiel. Niekto vsádza na funkčnosť, iný na praktickosť či vizuálnu stránku. Ktoré modelové rady však patria k tým najúspešnejším v histórii automobilizmu?

Toyota Corolla (44 mil. predaných kusov)

Toyota

Modelový rad Corolla sa začal vyrábať už v roku 1966 a svoje prvenstvo si zaslúžil hlavne pre silný export až do 150 krajín na celom svete. Vďaka tomu sa stala nielen najpredávanejším modelom celej histórie, ale tiež najpredávanejším vozidlom rokov 1974, 2015, 2018 aj 2019.

Ford Model F (40 mil. predaných kusov)

Ford

Pick-up s označením F sa začal vyrábať v roku 1948 a preslávil sa hlavne v Amerike, kde si držal titul najpredávanejšieho vozidla dlhých 40 po sebe idúcich rokov. Toto praktické a ľahko opraviteľné vozidlo nemohlo chýbať na žiadnej farme.

Volkswagen Golf (33 mil. predaných kusov)

VW

Golf, vyrábaný od roku 1974, sa stal obľúbeným mestským vozidlom ako v Európe, tak neskôr aj v Amerike. Medzi jeho hlavné výhody vždy patrilo praktické usporiadanie, dobrá ovládateľnosť, dostupnosť a pomer cena/úžitková hodnota.

Honda Civic (24 mil. predaných kusov)

Honda

O rade Civic možno povedať, že udržala japonskú automobilku na nohách. Honda totiž uvažovala, že ukončí automobilovú výrobu a bude sa naplno venovať motocyklom. Po úspechu tohto modelu z roku 1972, ktorý sa stal obrovským hitom, však zmenila názor.

Volkswagen Passat (23 mil. predaných kusov)

Modelový rad Passat nezažil raketový úspech ako doteraz spomínané vozidlá aj napriek tomu, že sa vyrábal už od roku 1973. Enormné zvýšenie predaja priniesol až o dvadsať rokov neskôr štvrtý rad, ktorý v sebe ukrýval prvky z Audi. Tým sa Volkswagen posunul medzi prémiovejšie značky a dodnes patrí k najpredávanejším vozidlám na svete.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní