Autosuv.sk

Technik

Nová chytrá pneumatika Pirelli sa prispôsobuje zmene teploty

Nová generácia pneumatiky Cinturato P7 funguje v širšom teplotnom okne. Podľa Pirelli je to, ako mať dve rôzne zmesi pneumatík v jednom.
Nová chytrá pneumatika Pirelli sa prispôsobuje zmene teploty

Pneumatika Pirelli Cinturato P7 je na trhu už od roku 2009 a výrobca ju priebežne vylepšuje, aby kráčala s dobou. Predstavenie jej novej generácie so zaujímavými vylepšeniami ohlásilo Pirelli ešte koncom mája. Vývojárom sa podarilo zlepšiť pneumatiku v dvoch konfliktných vlastnostiach - správanie za mokra a valivý odpor pneumatiky. Štandardne, keď zlepšíte jednu vlastnosť, tak druhú zhoršíte. Nová pneumatika by si mala lepšie poradiť s aquaqplaningom a v porovnaní s predchodcom dosahuje aj lepšie výsledky pri brzdení z rýchlosti 100 km/h. Podľa meraní výrobcu zastaví rovnaké vozidlo na dráhe kratšej až o štyri metre. Valivý odpor znížili konštruktéri o 12 %, čo by malo podľa meraní v súlade s cyklom WLTP znížiť spotrebu paliva o štyri percentá. Pirelli sľubuje zlepšenia aj v oblasti komfortu a hluku pneumatík. 

Za zlepšenými vlastnosťami má byť v prvom rade vylepšený profil pneumatiky, ktorý je v kontakte s vozovkou. Použitý materiál je obohatený o špecifickú silikónovú živicu, ktorá zvyšuje priľnavosť a zlepšuje funkciu polymérov pneumatiky. Polyméry sa vďaka tomu menia v závislosti od pracovnej teploty pneumatiky. Pirelli pre to používa pomenovanie "mechanická inteligencia". Výsledkom je, že charakter pneumatiky sa mení ruka v ruke s teplotou a šofér má k dispozícii širšie teplotné pásmo, v ktorom fungujú pneumatiky ideálne. Podľa prirovnania Pirelli je to, ako mať dve rôzne zmesi pneumatík v jednom.

Pokračovať v čítaní