Autosuv.sk

Technik

Pozor na motory s nadmernou spotrebou oleja – ktoré to sú?

Staršie vozidlá trpia týmto problémom najmä pre tesnenia, ktoré za roky svojej práce stratili svoju účinnosť.
Pozor na motory s nadmernou spotrebou oleja – ktoré to sú?

Spotreba oleja je nekončiaca téma, ktorá sa netýka len starších áut, ale tiež tých, ktoré nedávno zišli z výrobnej linky. Staršie vozidlá trpia týmto problémom najmä pre tesnenia, ktoré za roky svojej práce stratili svoju účinnosť. Medzi nimi sú však aj motory, ktoré trpia až príliš vysokou spotrebou oleja, a hoci je to pre niektorých šoférov banálna záležitosť, tento problém dokáže poriadne zvýšiť prevádzkové náklady.

Volkswagen 1,9 TDI

Tento motor je populárny najmä medzi mladšími šoférmi pre jeho jednoduchú dostupnosť a nízku spotrebu paliva. Práve tento motor však pre svoju „nesmrteľnosť“ trpí na opotrebované tesnenia, ktoré sú príčinou vysokej spotreby motorového oleja.

Volkswagen 1,8 TFSI

Tento motor bol používaný napríklad v Audi A4 a pri jeho výrobe neboli použité práve najkvalitnejšie tesniace krúžky. Ich výmena je však finančne náročná a pre bezproblémovú prevádzku je potrebné stav oleja často kontrolovať.

Nissan 1,5 a 1,8 16V

Aj napriek tomu, že Japonci vyrábajú kvalitné motory, občas sa jednoducho chybička stane. Rovnako je to pri štvorvalcových motoroch Nissan 1,5 a 1,8 16V, ktoré trpia na nekvalitné piestne krúžky. Ani ich výmena nemusí tento problém úplne odstrániť.

Opel EcoTec

Názov EcoTec mal pôvodne naznačovať ekologickosť tejto rady, no čas ukázal, že je to úplne naopak. Nejedná sa len o konkrétny motor, ale nadmernou spotrebou oleja trpí celý rad EcoTec - a to 1.0, 1.2, 1.4, 1.6, 1.8, aj 2.0. Motor priemerne spotrebuje 0,7 l oleja na 1 000 km.

BMW 4,4 V8

Tento motor používaný v modeloch BMW X5 a BMW X6 sa vyznačuje najmä svojím prehrievaním ale tiež spotrebou oleja. Tá sa môže vyšplhať až na 1 liter na 1 000 km.

Mazda RX8 1,3

Motor zaujímavý svojím výkonom aj napriek jeho objemu 1,3 l. Aj tento motor sa však zaradil do skupiny najväčších žrútov motorového oleja a pre jeho správnu funkciu je potrebná jeho pravidelná kontrola a dolievanie.

Článok vznikol v spoluprcáci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní