Autosuv.sk

Technik

Pozor na únik motorového oleja. Riešiť by ste to mali okamžite (archív)

Nepravidelná výmena motorového oleja sa často prejavuje únikom oleja.
Pozor na únik motorového oleja. Riešiť by ste to mali okamžite (archív)

Kvapaliny pre automobily zohrávajú kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní optimálnej jazdy vášho vozidla. Niekedy po zaparkovaní vozidla na určitom mieste si môžete pod vozidlom všimnúť tekuté miesta. Toto je jasný indikátor toho, že uniká niektorá kvapalina z automobilov. Tento článok bude hlavne o najbežnejšom type úniku kvapaliny; únik motorového oleja .

Dôležitosť udržiavania hladiny oleja v automobile

Motor je najdôležitejšou súčasťou vášho vozidla a hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní vášho vozidla v pohybe. Motor má veľa komponentov, ktoré zvyčajne pracujú súčasne, keď je vaše auto v pohybe. Kvôli pohybu všetkých komponentov motora býva v tejto časti vášho vozidla zvyčajne veľké trenie.

Motorový olej zvyčajne funguje ako mazivo, znižujúce trenie medzi všetkými komponentami, čím zaisťuje hladký chod vášho vozidla a zároveň zvyšuje životnosť všetkých častí motora.

Nepravidelná výmena motorového oleja sa často prejavuje únikom oleja. U zaparkovaného automobilu s únikom oleja môžete pod prednou časťou auta spozorovať mláku hnedej kvapaliny, ktorá má mastnú textúru.

Je však potrebné poznamenať, že niektoré vozidlá majú dnes kryt pod motorom, ktorý sťažuje spozorovanie úniku motorového oleja. Aby ste pochopili, či vám neuniká olej, možno budete musieť vykonať dôkladnejšiu kontrolu vyklopením kapoty vozidla a skontrolovaním, či je váš motor pokrytý olejom, alebo či sa okolo vášho motora nezhromažďujú malé kaluže.

Niekedy uniká olej iba za jazdy

Vždy pamätajte na to, že k úniku motorového oleja nedochádza iba vtedy, keď je vaše auto zaparkované. Niekedy sa môže únik vyskytnúť, keď je vaše auto v pohybe. V takom prípade teplo z vášho motora spáli vytekajúci olej a vytvorí charakteristický zápach.

Únik oleja môže spôsobiť veľké poškodenie komponentov motora. Ak to nejaký čas nezistíte, možno budete musieť vykonať generálnu opravu celého motora.

Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní