Autosuv.sk

Technik

Rezonátor výfuku - na čo slúži a ako motoru prospieva? (archív)

Namontovaním koncovky výfuku žiadny nárast koní očakávať netreba a skôr je potrebné sa sústrediť na výmenu kompletného sériového výfukového systému za športový.
Rezonátor výfuku - na čo slúži a ako motoru prospieva? (archív)

Väčšina mladých, ale aj starších ľudí sa často ohliada za zvýšením výkonu svojho štvorkolesového miláčika práve úpravami výfukového systému. Treba však mať na pamäti, že namontovaním koncovky žiadny nárast koní očakávať netreba a skôr je potrebné sa sústrediť na výmenu kompletného sériového výfukového systému za športový. Jedným z často používaných komponentov je rezonátor. Na čo slúži a ako motoru prospieva?

Hlavná funkcia rezonátora, ako aj u ostatných častí športového výfuku, spočíva v rýchlejšom odvode výfukových plynov. Vnútorný tvar dielu uvedie dym do vírivého pohybu, čím urýchli jeho prúdenie výfukovým systémom. Výsledkom je rýchlejšie vyprázdňovanie valcov a efektívnejšia práca motora, čo priaznivo pôsobí na akceleráciu a pružnosť vozidla v celom rozsahu otáčok – najmä ale v nízkych a stredných.

Množstvo ľudí rezonátorom nahrádza katalyzátor, na čo ale neskôr pri technickej a emisnej kontrole doplatia. Všeobecne sa odporúča rezonátorom nahradiť stredový tlmič v kombinácii so športovým katalyzátorom a športovým filtrom.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní