Autosuv.sk

Technik

Športový podvozok – ako si vybrať ten správny? (archív)

Lacnejšie športové podvozky sú častokrát využívané pre výstavné vozidlá, ktoré z garáží vyliezajú len párkrát za rok.
Športový podvozok – ako si vybrať ten správny? (archív)

Športový podvozok ponúka okrem zlepšenia vizuálnej stránky vozidla aj lepšiu stabilitu pri ostrej jazde. Na trhu je rozšírených viacero druhov a nespočetne veľa výrobcov. Pevné športové podvozky, nastaviteľné športové podvozky, vzduchové podvozky či osobitne využité športové pružiny alebo športové tlmiče. Ako si však vybrať ten správny podvozok pre svoje auto?

V prvom rade je potrebné si uvedomiť, na aké vozidlo sa chystáte podvozok namontovať. Pokiaľ s ním plánujete denno-dennú jazdu do práce a pod. najideálnejšou voľbou je podvozok s pevným znížením. Všetko je však potrebné dôkladne premerať, aby sa po zdĺhavej práci nestretli blatníky s pneumatikami. 

Ďalšou možnosťou je využitie nastaviteľného podvozku. Jeho inštalácia a správne vyladenie síce trvá o niečo dlhšie, no nakoniec dosiahnete ideálnu výšku pre skvelý vzhľad aj funkčnosť. Pri každodennom využívaní vozidla je všeobecne odporúčané priplatiť si zopár desiatok eur a vsadiť na kvalitnejší podvozok.

Lacnejšie športové podvozky sú častokrát využívané pre výstavné vozidlá, ktoré z garáží vyliezajú len párkrát za rok. Nepodliehajú nástrahám slovenských ciest každý deň, a tým sa automaticky predlžuje ich životnosť.

Pre výstavné vozidlá je najnovším trendom inštalácia vzduchových, teda hydraulických podvozkov. Jedná sa o klasický športový podvozok, ktorý je znižovaný a tiež zvyšovaný pomocou pridaných vzduchových vakov. Jeho inštaláciu vykonávajú na to určené firmy a nejde zrovna o najlacnejšiu modifikáciu. Za takúto úpravu môžete zaplatiť aj viac ako 1000 eur.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní