Autosuv.sk

Technik

Spotreba paliva – čo ju najviac ovplyvňuje? (archív)

Pri agresívnejšom štýle jazdy dokáže aj menší motor svojou spotrebou prekonať objemnejší agregát.
Spotreba paliva – čo ju najviac ovplyvňuje? (archív)

Spotreba paliva je veľmi diskutovanou témou. Mnohým ľuďom neprekáža častejšie tankovanie, za čo sú odmenení výkonom navyše, no stále je tu veľké množstvo ľudí, ktorí sa snažia udržať svoju priemernú spotrebu čo najnižšie. Nevplýva na ňu však len samotný objem motora. Ten je jedným z podstatných faktorov vyššej spotreby paliva, samozrejme, keď zoberieme do úvahy bežnú jazdu.

Pri agresívnejšom štýle jazdy dokáže aj menší motor svojou spotrebou prekonať objemnejší agregát. Menšie preplňované motory s turbom alebo kompresorom majú v starších autách vyššiu spotrebu ako nepreplňované motory. Novšie preplňované motory však pre svoj chod využívajú menšie množstvo paliva ako nepreplňované.

Ďalším nepriateľom palivovej nádrže je pochopiteľne váha automobilu. Čím vyššia váha, tým väčšiu silu musí motor vytvárať pri rozjazde, jazde do kopca a pod. To, ako efektívne dokáže automobil túto silu využiť, je však rozhodujúce. Prevodovka dokáže vynásobiť efektivitu motora, preto sa moderné automobily vyrábajú aj s osem stupňovou prevodovkou. Dokážu využiť výkon oveľa efektívnejšie ako staršie modely so štvor / päť stupňovými prevodovkami.

Veľký vplyv na spotrebu paliva má aj samotná aerodynamika, ktorá zohráva veľkú rolu pri vývoji nových vozidiel. Výrobcovia vynakladajú nemalé prostriedky na to, aby karoséria vyzerala dobre a zároveň mala čo najmenší odpor vzduchu.

Vzduch je ďalší podstatný faktor pre spotrebu paliva. Čím bohatší je na kyslík, tým vyšší tlak v kompresnom priestore vzniká. Vo vyššej nadmorskej výške, kde je vo vzduchu menej kyslíka, musí motor pracovať vo vyšších otáčkach, aby si udržal svoj výkon. Preplňované motory s riedkym vzduchom dokážu pracovať lepšie a dokážu vtláčať viac vzduchu do spaľovacieho priestoru. Rovnako je to aj s teplotou vzduchu. Ak sa vám niekedy zdalo, že v zimnom období sa vo vašom vozidle prebrali k životu nejaké kone, je to spôsobené studeným vzduchom, ktorý je hustejší ako teplý vzduch.

Článok vznikol v spolupráci s Autodiely Gafa.

Pokračovať v čítaní