Autosuv.sk

Technik

Štartovacie káble - viete, ako ich správne používať? (archív)

Viete používať štartovacie káble? V prvom rade je potrebné skontrolovať batériu vozidla, ktoré vám prišlo na pomoc.
Štartovacie káble - viete, ako ich správne používať? (archív) Shutterstock

Zima prináša najmä majiteľom vozidiel s naftovým agregátom problémy so štartovaním, ktoré niekedy treba vyriešiť použitím štartovacích káblov. Vedeli ste, ako ich správne používať? V prvom rade je potrebné skontrolovať batériu vozidla, ktoré vám prišlo na pomoc. Je všeobecne odporúčané, aby mala táto batéria rovnakú alebo vyššiu kapacitu ako tá vaša. V opačnom prípade sa môže stať, že pri štartovaní váš motor spotrebuje energiu z menšej batérie a nakoniec bude potrebné privolať pomoc pre obe vozidlá.

Zapájanie káblov

Najskôr je potrebné zapojiť červený (plusový) kábel na batériu vozidla, ktoré vás prišlo naštartovať a až potom na plusový bod vybitej autobatérie. Čierny alebo modrý kábel (mínusový) rovnako pripojte najskôr na nabitú batériu, a hoci sa neodporúča pripájať ho aj na vybitú batériu, väčšina šoférov to robí. Bezpečnejšie je ukostriť ho niekde na dostupný kovový diel pod kapotou.

Pri prvých pokusoch o štartovanie nezabudnite naštartovať vozidlo s nabitou batériou. Pokiaľ sa vaše vozidlo stále nechytá, netrápte štartér a radšej to skúste o pár minút neskôr. Odpájanie káblov sa odporúča v opačnom poradí, ako boli zapájané, teda najskôr odstrániť mínusový z kostry a nabitej batérie, a potom plusový najskôr z vášho vozidla, a potom z druhého vozidla. 

Článok vzikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní