Autosuv.sk

Technik

Trasenie volantu – čo je najčastejšou príčinou? (archív)

Keď sa volant trasie aj na hladkom asfalte, treba hľadať príčinu v aute.
Trasenie volantu – čo je najčastejšou príčinou? (archív)

Trasenie volantu

V tomto prípade je najčastejším zdrojom problému poškodenie pneumatiky alebo disku. Na našich cestách nie je problémom aj niekoľkokrát denne trafiť výtlk, ktorý týmto komponentom zvlášť neprospieva. Možno predpokladať, že pri trasení volantu pôjde o niektorý disk / pneumatiku prednej nápravy. Jednoduchou výmenou predných kolies za zadné si môžeme overiť, či ide naozaj o zdroj daného problému.

Rovnako častým problémom, ktorý spôsobuje trasenie volantu, je nesprávne vyváženie kolies. Ideálne je kolesá vyvažovať pri každej výmene pneumatík, inak hrozí nerovnomerné opotrebenie pneumatík, či poškodenie ďalších komponentov podvozku. Tlmiče, silentbloky ramien, poloosi, ramená, čapy aj náboje kolies – tiež môžu svojím poškodením roztriasť volant.

Trasenie volantu pri brzdení

Pokiaľ volant začína nadmerne vibrovať pri brzdení, logicky by sme sa mali zamerať na brzdový systém. Často za trasenie volantu môžu bežne opotrebené platničky, ktorých poškodenie je však sprevádzané nepríjemným zvukom „kov o kov“ pri brzdení. Nemusia to byť však práve platničky, no vodiči pri údržbe často prehliadajú stav brzdových kotúčov.

Pri častom prehrievaní môže prísť k ich deformácii, čo sa prejavuje chvením bŕzd behom ich použitia. Pri kontakte brzdových platničiek so zdeformovaným alebo inak poškodeným kotúčom sa brzdy rozvibrujú a tieto vibrácie sú prenášané na riadenie vozidla.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní