Autosuv.sk

Technik

Trénujete šmýkanie v snehu na parkovisku? Aj za to hrozí pokuta (archív)

Zoznámiť sa so správaním auta na snehu začiatkom zimy na voľnej ploche je rozhodne vítané. Pozor si dajte pri výbere vhodnej plochy a pred jazdou ju skontrolujte.
Trénujete šmýkanie v snehu na parkovisku? Aj za to hrozí pokuta (archív)

Táto nie príliš bežná aktivita patrí k obľúbeným činnostiam množstva zväčša mladých autičkárov, aj napriek hrozbe pokuty či poškodenia svojho vozidla. Parkovisko je totiž považované za súčasť cestnej komunikácie, kde platia rovnaké pravidlá. Na tie dohliada polícia, ktorá môže v prípade porušenia predpisov udeliť pokutu. To sa týka jednosmeriek, hlavných a vedľajších ciest či dávanie prednosti  sprava na neoznačených križovatkách. Ako je to však so šmýkaním sa na snehu?

Polícia, samozrejme, eviduje bežné prehrešky pri tejto činnosti ako napríklad nedanie znamenia o zmene smeru jazdy, nesprávne odbočovanie a podobne. Druhým faktorom je miera ohrozenia majetku a života v prípade, že sa na danom parkovisku nachádzajú ďalšie vozidlá či osoby.

V prípade zásahu polície ide najčastejšie o vyriešenie dohovorom a vykázaním z parkoviska, no uložená môže byť tiež bloková pokuta vo výške 50 eur. V prípade, že je takýmto konaním spôsobená nehoda, prípadne ohrozený život ďalšej osoby, výška pokuty sa môže vyšplhať vyššie. 

Na vyskúšaní správania auta na snehu nevidíme nič zlé. Pred zimou je menšia rozcvička rozhodne vítaná. Opatrní však musíte byť nielen pri tréningu, ale aj pri výbere vhodnej plochy, aby ste nikoho neohrozovali a zbytočne neprovokovali policajtov. Pred "zimnou rozcvičkou" je dobré celú plochu prejsť najskôr pomaly. Všímať si treba obrubníky, väčšie jamy, ale napríklad aj chýbajúce poklopy kanálov. Predídete tak zbytočnej škode na vozidle.

Článok vznikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní