Autosuv.sk

Technik

Vozidlo ťahá do strany – aká môže byť príčina tohto problému? (archív)

Ťahanie vozidla do strany môže byť spôsobené viacerými príčinami.
Vozidlo ťahá do strany – aká môže byť príčina tohto problému? (archív)

Jednoznačne ide o jasný signál, že niečo s autom nie je tak úplne v poriadku. V prípade, že nechce držať správny smer jazdy a pri pustení volantu začína ubiehať doľava alebo doprava, príčinou môže byť:

Geometria kolies

Najčastejšou príčinou spomínaného problému je zle nastavená geometria kolies. Prejavuje sa nadmerným opotrebovaním dezénu pneumatík zväčša na jednej strane. Jazda je nielen nebezpečná, navyše prispieva k zvýšenej spotrebe paliva.

Nerovnomerne opotrebované pneumatiky

V takomto prípade je potrebné pneumatiky vymeniť za nové a absolvovať geometriu kolies. Výmenou pneumatík bez geometrie riskujeme ich opätovné nerovnomerné opotrebovanie a návrat problému s ťahaním do strany.

Poškodenie podvozkových dielov

V prípade, ak je geometria v poriadku a problém naďalej pretrváva, je potrebné zamerať sa na diely podvozku. Problémom môžu byť opotrebované / poškodené silentbloky, čapy, tlmiče, pružiny, ramená a podobne.

Ťahanie do strany počas brzdenia

V tomto prípade sa problém skrýva v brzdovom systéme. Kotúč alebo platničky na jednej strane vozidla môžu byť znečistené, či inak poškodené, a tým strácajú svoju brzdnú silu. Problém je samozrejme potrebné odstrániť vyčistením alebo výmenou brzdových komponentov.

Článok vzikol v spolupráci s Auto Gafa.

Pokračovať v čítaní