Autosuv.sk

Technik

Výrazný hluk od kolesa – čo ho spôsobuje? (archív)

Trápi ťa dunivý zvuk vychádzajúci od kolesa, stupňujúci sa rovnomerne s rýchlosťou vozidla? Tento nízkofrekvenčný zvuk má na svedomí ložisko, ktoré sa blíži ku koncu svojho funkčného obdobia.
Výrazný hluk od kolesa – čo ho spôsobuje? (archív)

Inak povedané ložisko po niekoľko miliónoch otáčok, ktorým dopomáhala milimetrová rovnosť našich ciest, ale tiež váha auta, potrebuje urgentnú výmenu.

Správne určenie poškodeného ložiska je dosť zložité, no najúčinnejšou metódou je jazda zákrutami a pozorné počúvanie. Pokiaľ sa hluk zvýrazní v pravotočivej zákrute, poškodené ložisko bude pravdepodobne na ľavej strane nápravy, pretože na ňu v tej chvíli pôsobí väčšia záťaž.

Sprievodným znakom je vyššia spotreba paliva kvôli vyššiemu odporu pohonného mechanizmu vozidla. Ak vyššia spotreba a hluk niekomu nevadí, mal by mať na pamäti, že zanedbávanie výmeny poškodeného ložiska môže viesť až k zablokovaniu kolesa za jazdy, a to je horšie ako brzdenie ľavou nohou. Preto v prípade spozorovania problému netreba odkladať opravu na neskôr, ale v čo najkratšom čase navštíviť servis.

Tento článok vznikov v spolpráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní