Autosuv.sk

Technik

Zadretý motor: kvôli čomu sa to môže stať? (archív)

K tomuto fatálnemu zlyhaniu prichádza najčastejšie z dvoch dôvodov.
Zadretý motor: kvôli čomu sa to môže stať? (archív) Ilustračné foto

Zadretý motor je jedna z najvážnejších porúch, k akým sa môže motor počas svojej prevádzky dostať. Vo veľkej väčšine prípadov je oprava tak nákladná, že je rozumnejšou voľbou vymeniť celý agregát. K tomuto fatálnemu zlyhaniu prichádza najčastejšie z dvoch dôvodov. Nedostatočné mazanie, spôsobené nedostatkom motorového oleja alebo prehriatie z dôvodu nedostatku chladiacej kvapaliny.

Zadretie kvôli nedostatku oleja

Keďže motorový olej neslúži len na mazanie všetkých pohyblivých komponentov, ale aj na ich ochladzovanie, v prípade jeho nedostatku nie je schopný odvádzať nahromadené teplo a motor sa môže zadrieť. Neznamená to, že k zadretiu môže prísť len pri úplnej absencii oleja, ale rovnako aj pri jeho zníženom množstve, kedy už nedokáže dostatočne premazávať a chladiť. Tým môžu byť poškodené ojnice, kľukový hriadeľ, piestne krúžky, valce a aj samotné piesty.

Zadretie kvôli nedostatku chladiacej kvapaliny

Nedostatok chladiacej kvapaliny logicky vedie k zvýšenej teplote agregátu. Tým dochádza k „zapekaniu“ motorového oleja v pracovnom priestore. Cez takto zanesené olejové kanáliky ďalej olej neprúdi a nedostáva sa tak ku komponentom, ktoré je treba premazávať a ochladzovať. Následky nedostatku chladiacej kvapaliny sa zhodujú s následkami nedostatku motorového oleja.

Článok vznikol v spolupráci s Gafa Auto.

Pokračovať v čítaní