Autosuv.sk

Veterány

Brno Grand Prix Revival sľubuje súboj exkluzívnych historických vozidiel

Brno Grand Prix Revival: do Brna sa po desiatich rokoch vracajú svetové preteky historických vozidiel vrátane F1.
Brno Grand Prix Revival sľubuje súboj exkluzívnych historických vozidiel

Po desiatich rokoch sa Česká republika dočká „malého Goodwoodu“ – pretekárskeho víkendu Brno Grand Prix Revival, na ktorom sa predstaví najprestížnejšia svetová závodná séria historických vozidiel Masters a HGPCA (Historic Grand Prix Cars Association).

Návštevníkov čaká od 13. do 14. júla na Masarykovom okruhu 20 hodín výnimočného divadla. „Privážame do Brna pretekársky formát, za ktorým by museli fanúšikovia historických vozňov cestovať najmenej 1000 kilometrov. Najbližšie podobné preteky sú v Belgicku a v Taliansku,“ zdôrazňuje usporiadateľ akcie Karel Kupka.

Jeho tímu sa prestížnu svetovú sériu do Brna podarilo dostať predovšetkým vďaka skvelým kontaktom v európskej veteránskej komunite. Exkluzívna je najmä kombinácia sérií Masters a HGPCA. Tá je zárukou, že diváci na brnenskom automotodrome uvidia skutočne reprezentatívny prierez tými najrýchlejšími vozidlami, ktoré v povojnovom období kraľovali svetovým okruhom.

„Kľúčové sú z tohto pohľadu tri kategórie – asociáciuGrand Prix vozidiel reprezentujú prevažne ‚predomotorové' a ‚zadomotorové' formule 1 z rokov 1949 – 1966. Na ne potom nadväzuje séria Masters, ktorá do Brna privedie štartové pole F1 do roku 1985,“ vysvetľuje Karel Kupka. Okrem týchto sérií ponúkne závodný víkend aj preteky vytrvalostných špeciálov z Le Mans, vozidiel GT, cestovných áut, vo svojej dobe veľmi obľúbených formulou Junior a séria ADAC Historic Cup Ost (pôvodne Pohár mieru a priateľstvo).

„Táto akcia je bez preháňania zmenšeninou najslávnejších historických festivalov áut, nech je to napríklad Goodwood Revival alebo Le Mans Classic. Klubovým zrazom sa k týmto ikonám chceme  priblížiť,“ vysvetľuje spoluorganizátor klubového zrazu Karol Kostroň. V zóne, do ktorej budú môcť aj návštevníci, sa predstaví zhruba stovka historických vozidiel.

Foto: Pavel Pustějovský

Usporiadatelia potom upozorňujú ešte na jednu odlišnosť Brno Grand Prix Revival od iných akcií pre historické vozidlá. Pretekanie. „Všetky pretekárske série idú v štandardnom formáte tréningov, kvalifikácie a jedného alebo dvoch závodov. Tie sa idú naozaj na krv, jazdci si nič nedarujú, aj keď sedia vo vozidlách obrovskej historickej hodnoty,“ upozorňuje Karel Kupka.

Naráža pritom na niektoré vozidlá, ktoré už potvrdili účasť. V sérii HGPCA bude štartovať napríklad Maserati 250 F, s ktorým pretekal Stirling Moss, alebo BRM P261 Grahama Hilla. Ďalšie autentické vozidlá potom prezradí finálna štartová listina, aj v tej provizórnej je ale naprieč sériami viac ako 150 extrémne zaujímavých vozidiel.

Brno Grand Prix Revival štartuje už v piatok 12. júla voľnými tréningami, v tento deň ale nie je areál prístupný verejnosti. V sobotu a v nedeľu potom prebiehajú kvalifikácie a preteky. Pretekársky program štartuje oba dni už o 8:00, posledné motory potom utíchnu v sobotu až o 20:00 a v nedeľu o 18.00 h.

V galérii nižšie nájdete program podujatia!

Zdroj: Brno Grand Prix Revival

Foto: Pavel Pustějovský

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní