Autosuv.sk

Novinky SUV

Extravagantné BMW XM predznamenáva poriadne výkonné SUV

Pod kapotou bude osemvalec, ktorému pomôže aj výkonný elektromotor. Koncept XM má spojiť výkon športovej M divízie s luxusom.
Extravagantné BMW XM predznamenáva poriadne výkonné SUV

S odvážnymi a extravagantnými tvarmi, najmä prednej masky, sa v prípade BMW stretávame čoraz častejšie. Platí to aj o novom koncepte BMW XM. Veľké SUV nám ukazuje nový dizajn prednej časti budúcich sériových modelov. Zároveň predznamenáva aj sériový model XM, ktorý sa začne vyrábať koncom roku 2022. „Dizajn štúdie BMW Concept XM predstavuje extravagantný prejav divízie BMW M v srdci luxusného segmentu,“ hovorí Domagoj Dukec, vedúci BMW Design.

Pôjde o historicky najvýkonnejšie BMW M a pôjde o prvé samostatné vozidlo z dielne divízie M od predstavenia legendárneho BMW M1. Samostatné znamená, že civilnejšej verzii BMW XM sa nedočkáme. K dispozícii bude výlučne s motorom V8 4,4 l, ktorému pomôže výkonný elektromotor. Celkový výkon systému bude 550 kW a maximálny krútiaci moment až 1 000 Nm. Batéria s kapacitou 20 kWh umožní prejsť veľkému SUV v elektrickom režime vzdialenosť 80 km.

Rozmery vozidla automobilka neprezradila, ale veľkosťou bude porovnateľné s BMW X7, a keby sme sa pridŕžali tradičného názvoslovia BMW, tak by sme mu dali meno X8. Nový model je odpoveďou na požiadavky zákazníkov, ktorí si pýtali luxusnejšie auto z dielne športovej divízie BMW M. Najdôležitejším trhom bude v tomto prípade USA, ale nevyhne sa ani Európe.

Štúdia BMW Concept XM prvý raz prichádza s novým dizajnom prednej časti pre luxusné modely BMW, ktorého sériová verzia sa prvýkrát objaví v roku 2022 ako súčasť modelovej ofenzívy v luxusnom segmente. Svetlomety sa rozdelili do dvoch samostatných modulov, čo je nový dizajnový prvok. Horizontálne usporiadané ľadvinky masky chladiča sú umiestnené medzi svetlometmi a smerom k vonkajším okrajom sa zužujú, čím vytvárajú takmer osemuholníkový obrys.

Zadnej časti dominujú veľké výfuky, športový difúzor a tenučké svetlá. Zaujímavým detailom je aj vyústenie spojlera do zadného okna. Po stranách je okno ozdobené logami BMW, ktoré sú vygravírované laserom - ide o štylistický odkaz na model BMW M1.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní