Autosuv.sk

Novinky SUV

Hyundai spustil výrobu novej generácie Kona Electric

Nová generácia modelu Kona Electric začína schádzať z liniek závodu Hyundai Motor Manufacturing Czech. Závod plánuje v prvom roku produkcie vyrobiť 21 000 kusov elektrickej Kony.
Hyundai spustil výrobu novej generácie Kona Electric

Hyundai Motor oznámil spustenie výroby úplne nového modelu Kona Electric vo svojom závode Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) so sídlom v Českej republike. Počas prvého roka produkcie má HMMC v pláne vyrobiť viac ako 20 000 kusov vozidiel Kona Electric.

Nová Kona bola od začiatku vyvíjaná najskôr ako elektromobil a od nej sa až následne odvíjali jej benzínové a hybridné varianty. Hyundai v marci 2022 oznámil zrýchlenie svojej elektrifikačnej stratégie, vďaka ktorej prinesie na trh do roku 2030 jedenásť nových elektromobilov Hyundai.

Český závod bude naďalej vyrábať dve verzie Kona Electric s rôznymi kapacitami batérií, pričom obe ponúkajú vyšší výkon a dojazd ako ich predchodcovia. Akumulátor s kapacitou 65,4 kWh je vybavený elektromotorom s výkonom 160 kW a ponúka podľa Hyundaiu najlepší dojazd vo svojej triede – až 514 km (WLTP). Základná verzia bude mať batériu s kapacitou 48,4 kWh a elektromotor s výkonom 114,6 kW, čo zabezpečí dojazd 377 km (WLTP).

Batériové články sa vyrábajú v závode LG Energy Solution vo Wroclawi v Poľsku. Batérie sa potom montujú do svojej finálnej podoby v rovnakom závode HMMC, ktorý do konca roka 2021 vyrábal manuálne prevodovky.

Európsky a svetový dopyt po elektrických vozidlách rastie rýchlejšie, ako sa očakávalo v prognózach trhu. To sa odráža aj vo výrobe v českom závode. Podiel hybridov, plug-in hybridov a elektrických vozidiel na výrobe v HMMC je tento rok viac ako 40 percent a neustále rastie. Od roku 2035 bude Hyundai v Európe ponúkať len vozidlá s nulovými lokálnymi emisiami. V súlade s prechodom na čistú mobilitu sa bude portfólio čisto elektrických modelov, vyrábaných v HMMC, v nasledujúcich rokoch naďalej rozširovať.

Tagy

Pokračovať v čítaní