Autosuv.sk

Novinky SUV

Jeep predstavil elektrický Wagoneer S postavený na novej platforme

Na platforme STLA Large bude v priebehu dvoch rokov postupne predstavených osem modelov značiek Jeep, Dodge, Alfa Romeo, Chrysler a Maserati.
Jeep predstavil elektrický Wagoneer S postavený na novej platforme

Jeep v roku 2020 avizoval svoj plán stať sa "najzelenšou SUV značkou". Tento svoj cieľ začína napĺňať a prvým krokom bolo predstavenie malého Avengeru, teraz prichádza na rad väčší a luxusnejší model Wagoneer S.

V tomto prípade pôjde už výlučne o batériový elektromobil a iný pohon pre Wagoneer S nie je v pláne. Označenie Wagoneer používal Jeep historicky pre svoje luxusnejšie modely a to isté môžeme očakávať od novinky.

Nový elektromobil bol primárne vyvinutý pre americký trh a prvé informácie sa vzťahujú práve na americkú špecifikáciu vozidla. O pohon sa postará dvojica elektromotorov s celkovým výkonom 447 kW a s krútiacim momentom 800 Nm. Veľké SUV tak na 100 km/h zrýchli za približne 3,5 s.

Predný elektromotor sa pri ustalených rýchlostiach odpojí kvôli zníženiu spotreby a predĺženiu dojazdu. Wagoneer S prejde na jedno nabitie 480 km podľa amerického meracieho cyklu. Vďačí za to 400 V batérii s kapacitou 100 kWh. Maximálny nabíjací výkon nepoznáme, ale Jeep prezradil, že z 20 na 80 % sa nabije v priebehu 23 minút.

Nový elektromobil je postavený na platforme STLA Large koncernu Stellantis. Táto platforma je vhodná aj pre 800 V batérie s kapacitou 118 kWh a využívať ju budú aj ďalšie značky koncernu Stellantis primárne (ale nielen) pre americký trh. Okrem Jeepu ju využije aj Dodge a neskôr Alfa Romeo, Chrysler a Maserati. V priebehu rokov 2024-2026 bude na trh postupne uvedených 8 modelov postavených na STLA Large.

Nový Jeep Wagoner S sa dostane najskôr na americké cesty v druhej polovici roku 2024. V nasledujúcich mesiacoch potom bude uvádzaný na trhy po celom svete vrátane Európy.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní