Autosuv.sk

Novinky SUV

Kia oficiálne ukázala elektrickú vlajkovú loď EV9

Nový elektromobil sa zaradí medzi najväčšie modely značky a odvezie 7 pasažierov.
Kia oficiálne ukázala elektrickú vlajkovú loď EV9

Kia ukázala svoju novú vlajkovú elektrickú loď - model EV9. Sériová verzia si zachovala dizajn konceptu a odlišuje sa len v niektorých detailoch. Medzi najväčšie rozdiely patria dvere, ktoré sa už neotvárajú protismerne a vozidlo je aj o niečo nižšie. Napriek tomu pôjde o najväčší model značky Kia predávaný v Európe, rovnať sa mu môže len "americká" Kia Telluride.

Vpredu môžeme vidieť novú interpretáciu "tigrieho nosa", Kia ho po novom nazýva "tigria tvár". Tigria tvár obsahuje dva klastre malých lámp v tvare kocky, ktoré spolu vytvárajú svetlomety a sú prepojené s dennými svetlometmi. Pri pohľade zboku dominujú veľké čisté plochy s malým počtom hrán.

Kia EV9 môže ponúknuť 7-miest na sedenie, ale v ponuke budú aj 6-miestne verzie. Sedadlá v druhom rade možno otočiť o 180 stupňov smerom k pasažierom v treťom rade. Podlaha vozidla je plochá a to poskytlo dizajnérom viac flexibility pri navrhovaní odkladacích priestorov. Napríklad stredová konzola medzi prednými sedadlami je vďaka tomu posuvná. Palubnej doske tradične dominuje multifunkčný volant a niekoľko displejov, vytvárajúcich jeden celok.

Kia nám síce nový model ukázala, ale veľa o ňom neprezradila. Poznáme dojazd 540 km, ale nepoznáme kapacitu batérie ani technické údaje elektromotorov. Kapacitu batérie môžeme odhadnúť na približne 100 kWh, vychádzame pritom z porovnania s modelom EV6, ktorý je výrazne menší a spolieha sa na batériu s kapacitou 77 kWh.

Použitá platforma e-GMP umožňuje postaviť jednomotorové vozidlá s pohonom zadných kolies aj dvojmotorové s pohonom všetkých kolies. Obe riešenia zrejme konštruktéri využili aj v prípade EV9. Nová elektrická Kia sa dostane na cesty ešte do konca roku 2023 a cenou sa priblíži k prémiovým modelom. Dobre vybavená dvojmotorová verzia by sa mohla pohybovať v rozmedzí 80 000 až 90 000 eur.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní