Autosuv.sk

Novinky SUV

Kia prezradila parametre nového Nira EV

Medzigeneračne sa parametre zmenili len minimálne.
Kia prezradila parametre nového Nira EV Kia

Novú generáciu Kie Niro sme spoznali v novembri minulého roku. Začiatkom tohto nám kórejská značka prezradila detaily o hybridnej a plug in hybridnej verzii. Teraz prišiel čas pre bližšie predstavenie elektrického modelu.

Elektromobil sa od súrodencov so spaľovacími motormi odlišuje aj dizajnom. Najviditeľnejšie to je na prednej maske a nárazníku. Vzhľad elektrického Nira poznáme už dlhšie, doteraz nám chýbali oficiálne informácie o jeho pohone, batérii a dojazde.

Niro EV dostalo lítium-iónovú batériu s kapacitou 64,8 kWh a elektromotor s výkonom 150 kW. Podľa očakávania tak parametrami kopíruje sesterský model Hyundai Kona. Ten je navyše k dispozícii aj v lacnejšej verzii s menšou batériou (39,2 kWh) a nižším výkonom (100 kW). Kia zatiaľ ohlásila len príchod jednej verzie elektrického Nira, dosluhujúca generácia je dostupná aj s menšou batériou.

Kia Niro zrýchli na 100 km/h v priebehu 7,8 s a dosiahne maximálnu rýchlosť 167 km/h. Podľa predbežných meraní Kie v súlade s meracím cyklom WLTP prejde Niro na jedno nabitie 463 km. Vo všetkých parametroch s výnimkou krútiaceho momentu a dojazdu nové Niro EV kopíruje staršieho súrodenca e-Niro. Novinka má krútiaci moment znížený z 395 Nm na 255 Nm, dojazd je o 8 km dlhší.

Nabitie batérie z 10 na 80 % zaberie 43 minút. Pri nízkych vonkajších teplotách Niro pred nabíjaním zahreje batériu, aby urýchlilo proces nabitia. Podmienkou je zadanie nabíjacieho bodu ako cieľa do navigácie. Elektromobil má v porovnaní s hybridnými verziami najväčší batožinový priestor s objemom 475 l. Ďalších 20 l je k dispozícii pod prednou kapotou.

Cenu hybridných verzií ani elektrického Nira EV zatiaľ nepoznáme. V porovnaní so súčasnou generáciou očakávame jej mierny nárast. Dnes začína cena dosluhujúcej generácie hybridného Nira na sume 23 890 eur, elektrická verzia s výkonom 150 kW stojí minimálne 40 090 eur.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní