Autosuv.sk

Novinky SUV

Kia ukázala skice konceptu EV9. Bude to rozmerné SUV

Koncept nového elektrického SUV spoznáme o týždeň. Prvé skice ukazujú "krabicový tvar" so zameraním na vnútorný priestor.
Kia ukázala skice konceptu EV9. Bude to rozmerné SUV

Kia dnes prezradila svoje plány do budúcnosti. Od roku 2040 bude predávať výlučne batériové elektromobily a vozidlá s palivovými článkami. V Európe sa tak stane ešte o päť rokov skôr. Následne od roku 2045 sa chce Kia stať uhlíkovo neutrálnou automobilkou.

Auto s vodíkovými palivovými článkami predstaví Kia v roku 2028. S istotou môžeme predpokladať, že pritom využije technológiu sesterskej značky Hyundai. Dovtedy totiž Hyundai plánuje predstaviť novú generáciu pohonu pre vodíkové autá.

Nový vodíkový model doplní sedem batériových elektromobilov, ktoré Kia postupne predstaví do konca roku 2027. Najnovším prírastkom bude model EV9. Práve dnes zverejnila Kia prvé skice konceptu EV9, predstavený bude o týždeň, a potom už budeme čakať na príchod sériového nástupcu.

Prvé skice ukazujú krabicový tvar rozmerného SUV. Vzhľad vozidla je v tomto prípade podriadený vnútornému priestoru, na ktorý kládla Kia dôraz. Strecha smerom dozadu neklesá, a preto by nebolo prekvapením, keby EV9 ponúklo až 7 miest. Skice, zachytávajúce interiér, ukazujú jednoduchú palubnú dosku s veľkým prístrojovým panelom. Zrejme bude miestom pre viacero displejov. Menej tradičný tvar dostal volant.

O technike oficiálne ešte nevieme nič. Aj v tomto prípade sa Kia spoľahne na techniku Hyundaiu a konkrétne na predĺženú verziu platformy E-GMP, rovnako ako plánovaný Ioniq 7. Väčšia platforma znamená väčšiu batériu a v tomto prípade sa hovorí o kapacite 100 kWh. Dojazd by sa tak mohol priblížiť k hranici 500 km. Príchod sériového nástupcu modelu EV9 očakávame v budúcom roku.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní