Autosuv.sk

Novinky SUV

Koncept Kia EV5 je elektrickou alternatívou modelu Sportage

Sériový nástupca príde na trh už tento rok najskôr v Číne, neskôr sa dostane na ďalšie trhy.
Koncept Kia EV5 je elektrickou alternatívou modelu Sportage

Nový elektrický Sportage, to je často opakované spojenie v súvislosti s odhalením konceptu Kie EV5. Presné rozmery v tomto momente síce nepoznáme, ale podľa označenia aj plánov Kie je na rade príchod stredne veľkého SUV.

Koncept ponúka niekoľko zaujímavých riešení, ktoré sa do sériového modelu nedostanú. Na mysli máme hlavne absentujúci stredný stĺpik a protismerne sa otvárajúce dvere. Toto riešenie sme už mohli vidieť na koncepte EV9, avšak v nedávno predstavenom sériovom modeli už nebolo.

Chýbajúci B-stĺpik umožnil v koncepte EV5 lepšie využiť vnútorný priestor a napríklad sedadlá vo vozidle sa dajú otočiť o 90 stupňov. To nám naznačuje, že Kia sa zameria na variabilitu v interiéri. Naznačujú to aj predné sedadlá, ktoré sú pri absencii stredového tunelu spojené a vytvárajú jednu lavicu.

Dizajnom sa koncept veľmi ponáša na vlajkovú loď EV9. Podobné to pravdepodobne bude aj v oblasti techniky. Nevieme si predstaviť rozumný dôvod, pre ktorý by Kia opäť nevyužila platformu E-GMP z modelov EV9 a EV6.

Technické údaje teraz nepoznáme, ale aspoň základnú predstavu nám dáva práve model EV6. Ten využíva batériu s kapacitou 77 kWh. Pre nové SUV by to mohlo znamenať dojazd do 500 km. K dispozícii budú pravdepodobne jednomotorové modely, a aj dvojmotorové s pohonom všetkých kolies.

Príchod sériového nástupcu je v pláne už tento rok. Najskôr bude uvedený na čínsky trh. "Podrobnosti, týkajúce sa budúcich plánov pre ostatné globálne trhy, budú poskytnuté v pravý čas," uviedla Kia vo svojej tlačovej správe. Predpokladáme, že s istým časovým odstupom sa EV5 dostane aj do Európy.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní