Autosuv.sk

Novinky SUV

Lexus ukázal dva terénne ladené koncepty

Prvým je dvojmiestny model ROV so spaľovacím motorom na vodík, druhým offroad verzia plug in hybridného modelu NX.
Lexus ukázal dva terénne ladené koncepty Foto: Lexus

Lexus ukázal na autosalóne v Tokiu hneď dva koncepty, ktorými chce ukázať cestu k uhlikovo neutrálnej spoločnosti. "Cieľom je nájsť rovnováhu medzi kultivovaným životným štýlom a potešením z jazdy, ktoré autá poskytujú našim zákazníkom a zároveň žiť v súlade s prírodou," informuje Lexus v tlačovej správe.

Lexus ROV

Názov ROV je skratkou z anglického Recreational Off highway Vehicle (rekreačné terénne vozidlo). Posádke má priniesť netradičný zážitok z jazdy v teréne aj mimo neho. Prvýkrát sme mohli Lexus ROV spoznať koncom októbra 2021, kedy automobilka zverejnila prvé video.

Odvtedy vieme, že ROV má spaľovací motor na vodík, teda technológiu, ktorá umožňuje prežiť spaľovaciemu motoru aj pri prísnych emisných limitoch. Pri spaľovaní vodíka nevznikajú emisie CO2, ale malé množstvo vznikne vo chvíli, keď motor spáli olej. Aj preto si dal Lexus záležať a minimalizoval spotrebu oleja počas jazdy.

Foto: Lexus

O pohon vyše trojmetrového vozidla sa stará trojvalcový motor s objemom 1,0 l. Jeho výkon nepoznáme, ale určite bude vzhľadom na rozmery a hmotnosť dvojmiestneho vozidla dostatočný. Šofér má k dispozícii sekvenčnú prevodovku a pripájateľný pohon všetkých kolies s uzamykateľným diferenciálom.

Lexus NX PHEV OFFROAD

Ako už názov nznačuje, druhý koncept vychádza zo sériového plug in hybridného modelu NX 450h+. Terénny koncept dostal špeciálne lakovanie vo farbe oxidov železa. Terénne schopnosti naznačujú pneumatiky BF Goodrich All Terrain T/A.

Foto: Lexus

Vozidlo má zrejme aj viacero ďalších úprav vrátane mierne zdvihnutého podvozka, Lexus si však podrobnosti nechal pre seba. Srdcom plug in hybridného pohonu je benzínový motor s objemom 2,5 l a pomáha mu dvojica elektromotorov - jeden vpredu, druhý vzadu. Celkový systémový výkon je 227 kW.

Tagy

Pokračovať v čítaní