Autosuv.sk

Novinky SUV

Mazda MX-30 si predĺži dojazd vďaka rotačnému motoru v roku 2023

Oficiálna premiéra Mazdy MX-30 s rotačným motorom sa udeje v polovici januára na autosalóne v Bruseli.
Mazda MX-30 si predĺži dojazd vďaka rotačnému motoru v roku 2023

Mazda a motor s rotujúcim piestom je nekončiaca sága zatiaľ bez šťastného konca. Nádej na príchod športového auta s rotačným motorom je nízka, ale už dlhšie počúvame o využití motora s rotujúcim piestom na predĺženie dojazdu elektromobilu MX-30.

Elektromobil, vlastne už hybrid s rotačným motorom mal podľa starších správ doraziť už v prvej polovici tohto roku. Nakoniec spoznáme vylepšenú Mazdu MX-30 so spaľovacím motorom až začiatkom roku 2023. Oficiálna premiéra sa udeje na autosalóne v Bruseli v polovici januára.

Mazda zatiaľ neprezradila parametre rotačného motora. Tak isto nevieme, či ostane zachovaný výkon elektromotora, alebo ho automobilka zdvihne, aby kompenzovala vyššiu hmotnosť vozidla.

Mazda MX-30 vo svete elektromobilov nevynikala. Ponúka dojazd len 200 km a v realite sme v rámci testu dosiahli ešte horší výsledok. Mazda sa viac pozerala na ekologický prínos vozidla ako na požiadavky motoristov. Konštruktéri vypočítali, že kapacita 35,5 kWh je ideálnym kompromisom medzi ekológiou a potrebami motoristov. Pri väčšej batérii by sa už ekologický prínos vozidla výraznejšie znižoval.

Tento prístup sa nestretol s veľkým pochopením u motoristov a Mazda MX-30 rozhodne nie je bestsellerom. Pomôcť by jej mohol práve rotačný motor a predĺženie dojazdu.

Zdroj: Motor1

Tagy

Pokračovať v čítaní