Autosuv.sk

Novinky SUV

Opel Experimental ukazuje budúcnosť bez chrómu

Chróm bude v blízkej dobe zakázaný a Opel ukazuje jeden zo spôsobov, ako ho nahradiť.
Opel Experimental ukazuje budúcnosť bez chrómu

Oficiálna premiéra nového konceptu je otázkou týždňov, ale jeho vzhľad sme už vďaka prvým fotkám spoznali. Konkrétne technické parametre ostávajú stále utajené, predstavu o technológiách však už máme. Nový koncept je batériovým elektromobilom s pohonom všetkých kolies.

Prostredníctvom konceptu Experimental nám Opel ukáže novú generáciu head up displeja, nové ľahké sedadlá a zameria sa aj na aerodynamiku. K nízkemu odporu vzduchu si pomôže aktívnymi klapkami vpredu aj vzadu, aerodynamicky tvarovanými kamerami namiesto spätných zrkadiel a trojzónovými kolesami, obutými do pneumatík Goodyear z recyklovaných materiálov.

Novinkou bude aj predná maska 4D Opel Vizor s vysvieteným logom v tvare kompasu. Štvrtý rozmer v tomto prípade prinášajú senzory, radar, lidar a kamery zakomponované do masky. Experimental teda prinesie aj autonómne riadenie, čo vidno aj v interiéri so zasúvateľným volantom.

Zaujímavosťou sa javí odklon nemeckej značky od chrómu, ktorý tradične zdobí exteriér áut. V tomto prípade nejde o módny trend, ale o nutnosť. Európska únia, ale aj ďalšie štáty vo svete navrhujú zákaz používania chrómu kvôli zdravotným rizikám pri jeho výrobe. V Európe má zákaz podľa návrhu začať platiť už v roku 2024 - viac si prečítajte TU!

Namiesto chrómu stavil Opel na doplnkové svetelné prvky v exteriéri a výrazné kontrasty. Podrobnosti o koncepte Opel Experimental sa dozvieme 5. septembra v rámci autosalónu IAA v Mníchove. Priameho sériového nástupcu tohto vozidla neočakávame, ale jeho technológie a riešenia sa postupne objavia na nových modeloch. Príkladom je určite nová maska 4D Opel Vizor, aj vylepšenia v oblasti aerodynamiky, oproti tomu v prípade autonómnej jazdy ide o víziu vzdialenejšej budúcnosti.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní