Autosuv.sk

Novinky SUV

Toyota Aygo X prichádza ako SUV

Terénne auto to nebude. Priblížiť sa mu chce hlavne svojím štýlom a výrazne vyšším posedom šoféra.
Toyota Aygo X prichádza ako SUV

Toyota Aygo sa s príchodom novej generácie výrazne mení. Z mestského auta sa mení na maličké SUV, ktoré predznamenal koncept Prologue. O žiadnych výraznejších terénnych ambíciach v prípade nového Ayga X nemôže byť ani reči. SUV štýl je skôr o vzhľade a vyššom sedení. Sedadlo šoféra je o 55 mm vyššie a zrejme to bol dôvod, prečo je A-stĺpik o 10 % strmší. Podvozok je vyšší o 11 mm.

V porovnaní s predchodcom je Aygo X až o 325 mm dlhšie, má o 90 mm dlhší rázvor náprav a je aj širšie. Všetko sa to prejavilo vo väčšom priestore pre posádku a v náraste priestoru pre batožinu o 60 l. Novinka je postavená na skrátenej verzii platformy GA-B, ktorá je tuhšia a odolnejšia voči náklonom.

Vo vnútri netreba očakávať luxusné materiály. Toyota sa tradične v malých autách snaží oživiť interiér skôr farebnosťou a v tomto prípade aj ambientným osvetlením. Ako posun vpred možno hodnotiť použitie 9-palcovej dotykovej obrazovky, moderne vyzerá aj panel na ovládanie klimatizácie s osvedčenými otočnými ovládačmi. Súčasťou štandardnej výbavy je bezdrôtová nabíjačka telefónu. Vo vyššej výbave je Aygo X "vždy pripojené" s možnosťou aktualizácie operačného systému na diaľku.

Pri pohľade pod kapotu môžeme v Aygu X nájsť iba jeden motor. Benzínový trojvalec 1,0 l s výkonom 53 kW a s krútiacim momentom 93 Nm môže spolupracovať s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou, prípadne s automatickou S-CVT prevodovkou. Malý motor bol upravený s cieľom znížiť spotrebu na papierových 4,7 l a emisie na 107g CO2 / km. Nové Aygo X so svojím SUV štýlom bolo ušité na mieru európskym zákazníkom. Na cestách ho stretneme v priebehu budúceho roka.

Úplne vylúčená nie je ani športová verzia GR. GR Aygo X by sa v takom prípade stalo konkurentom napríklad pre Suzuki Swift Sport a súčasne vstupnou bránou série GR popri modeloch GR Yaris, GR Supra a GR 86. Viceprezident Toyoty Europe, Andrea Carlucci, pre portál Autocar povedal, že GR Aygo momentálne v plánoch nie je, ale šance na jeho príchod nezmietol zo stola so slovami: "Nikdy nehovor nikdy."

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní