Autosuv.sk

Novinky SUV

Toyota predstavila moderný Land Cruiser s retro dizajnom

"Európska" verzia Land Cruiseru sa po dlhých rokoch dočkala novej generácie. Zlepšiť sa má na ceste aj v teréne.
Toyota predstavila moderný Land Cruiser s retro dizajnom

Dosluhujúca generácia Toyoty Land Cruiser je tu už poriadne dlho a po viac ako desaťročí súrne potrebovala modernejšieho nástupcu. Na európsky trh tak príde nový Land Cruiser 250. Nové auto svojím dizajnom nadväzuje na dávnejšiu minulosť a od dosluhujúceho modelu je ľahko rozpoznateľné.

Novinka je väčšia v každom smere a najviac si prilepšila v dĺžke až o 100 mm. V Európe predávaný Land Cruiser je postavený na platforme GA-F, rovnako ako séria 300 (v Európe sa nepredáva), ktorú sme mohli spoznať v roku 2021.

Toyota sa chváli výrazným zvýšením tuhosti rámu o 50 % a celkovej torznej tuhosti karosérie o 30 %. V praxi sa to má prejaviť lepšími vlastnosťami na ceste aj v teréne. Podvozok teraz umožňuje ešte väčšie kríženie náprav a kolesá tak ostanú v kontakte s povrchom aj v náročnejšom teréne.

Land Crusier dostal elektrický posilňovač riadenia namiesto hydraulického a novinkou je aj odpojenie predných stabilizátorov prostredníctvom tlačidla pre lepšie schopnosti v teréne.

Vo vnútri sa Land Cruiser posúva smerom k luxusnejším modelom. Nechýba tu veľké panoramatické okno, multizónová klimatizácia, kožené čalúnenie ani veľký dotykový displej. Toyota pre jednoduchosť ovládania zachovala aj väčšie množstvo fyzických tlačidiel na ovládanie klimatizácie, ale aj pre rôzne nastavenia v teréne (zamknutie diferenciálov, využitie redukčnej prevodovky, či aktivovanie Crawl Control pri prejazde náročným terénom).

V Európe bude Land Cruiser dostupný s naftovým štvorvalcom s objemom 2,8 l a s výkonom 150 kW. Hodnota krútiaceho momentu je 500 Nm a rovnaké parametre ponúkne neskôr aj rovnaká pohonná jednotka doplnená o 48 V mild hybridný systém. V oboch prípadoch motor spolupracuje s 8-stupňovou automatickou prevodovkou, aj keď na niektorých (nešpecifikovaných) trhoch bude k dispozícii 6-stupňová automatická prevodovka.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní