Autosuv.sk

Novinky SUV

Toyote Hilux pomôže v teréne nový mild hybrid

Elektrifikácia naftového motora má priniesť viacero výhod. Okrem malého zníženia spotreby to pomôže Hiluxu aj v teréne.
Toyote Hilux pomôže v teréne nový mild hybrid

Toyota nám dnes predstavila viacero noviniek. Okrem konceptu malého elektrického SUV do mesta odhalila aj novú techniku pre pickup Hilux. Ten dostane mild hybridnú techniku, zmena sa dotkne naftového motora s objemom 2,8 l.

Motoru s výkonom 150 kW a s krútiacim momentom 500 Nm teraz pomôže aj malý štartér/generátor spojený s motorom prostredníctvom remeňa. Generátor produkuje výkon 12 kW a maximálny krútiaci moment 65 Nm.

Energia, získaná rekuperáciou, sa ukladá do male batérie s hmotnosťou 7,6 kg, ukrytá je pod zadnými sedadlami. Okrem napájania generátora zároveň napája aj 12 V palubný systém vďaka meniču napätia zo 48 V na 12 V.

Nárast výkonu o 12 kW nie je v prípade Hiluxu dôležitý a výraznejšie nezlepší jeho akceleráciu. Mild hybridný systém má však viacero iných prínosov. Jedným z nich je o 5 % nižšia spotreba, ale aj rýchlejšia odozva na plynový pedál, či tichšie štartovanie.

Mild hybrid prináša podľa Toyoty zlepšenia aj v teréne. Regeneratívne brzdenie má priniesť lepšiu stabilitu pri strmých zjazdoch a prítomnosť štartér/generátora zas jemnejší rozjazd v náročnom teréne. Voľnobežné otáčky motora znížili konštruktéri zo 720 na 600. Nič sa nezmenilo na brodivosti a Hilux aj naďalej zvládne vodu hlbokú 700 mm, keďže celý elektrický systém je vodotesný.

Nový mild hybridný pohon začne Toyota v Európe ponúkať od polovice roka 2024.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní