Autosuv.sk

Novinky SUV

Volvo predstavilo elektrické EX30 s cenou od 36 000 eur

Nový elektromobil je Volvom s najnižšou uhlíkovou stopou.
Volvo predstavilo elektrické EX30 s cenou od 36 000 eur

Volvo predstavilo svoj nový elektromobil EX30 a okrem bezpečnosti a pohodlia zdôrazňuje podstatné zníženie uhlíkovej stopy vozidla. V porovnaní s ostatnými elektromobilmi značky je o 25 % nižšia a nie je to len kvôli tomu, že EX30 je najmenším elektrickým Volvom.

O 25 % je znížená uhlíková stopa v porovnaní s neveľkými modelmi C40 a XC40. Pri výpočte vytvorených emisií počas výroby a najazdení 200 km Volvo bralo do úvahy energetický mix Európskej únie. Takže elektrickú jazdu nepovažovalo za bezemisnú.

Za znížením emisnej stopy je využitie menšieho množstva ocele a hliníka. Navyše až 17 % ocele, 25 % hliníka a 17 % použitých plastov je získaných recykláciou.

Volvo EX30 prichádza s dvoma typmi akumulátora. Pre vozidlo tráviace väčšinu času v meste je určená LFP batéria, ktorá využíva lítium-železo-fosfátovú chémiu. Je menej náročná na zdroje pri výrobe a cenovo dostupnejšia. Vďaka kapacite 49 kWh ponúkne dojazd 320 km.

Druhou alternatívou je NMC batéria, ktorá obsahuje lítium, nikel, mangán a kobalt. Batéria má kapacitu 64 kWh a poskytne dojazd 480 km. V oboch prípadoch sa stará o pohon elektromotor, poháňajúci zadné kolesá s výkonom 200 kW.

Okrem toho v spojení s väčšou batériou si možno vybrať aj dvojmotorovú verziu s prídavným elektromotorom vpredu. Výkon v tomto prípade dosahuje úroveň 315 kW a Volvo zrýchli na 100 km/h v priebehu 3,6 s.

Dizajnom nás nový elektromobil veľmi neprekvapil a požičal si viaceré tvary z modelu EX90. Vo vnútri stavili dizajnéri na jednoduchý minimalistický dizajn. Palubnej doske dominuje veľký displej a vzadu za ňou je skrytý soundbar, ktorý nahrádza tradičné reproduktory rozmiestnené na viacerých miestach v aute. Na dverách tak mohli namiesto reproduktorov vzniknúť väčšie odkladacie priestory.

Cena modelu EX30 začína od 36 000 eur. Druhou alternatívou je mesačné predplatné 599 eur.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní