Autosuv.sk

Ostatné

Ako uhasiť horiaci elektromobil? Hasiči v USA si pomohli protipožiarnou plachtou

Protipožiarne plachty na elektromobily poznáme už dlhšie. Ako fungujú v praxi, ukázali počas reálneho zásahu hasiči v USA.
Ako uhasiť horiaci elektromobil? Hasiči v USA si pomohli protipožiarnou plachtou

Hasenie elektromobilov vyvoláva v spoločnosti stále otázky. Mnohé spoločnosti po svete prichádzajú s vlastnými riešeniami. Jedným z prvých riešení bolo utopiť čiastočne uhasený elektromobil vo vode v malej nádrži. Batérie treba totiž poriadne vychladiť, inak sa môže stať, že sa znovu vznietia aj po niekoľkých dňoch.

Druhou možnosťou sú zariadenia, ktoré vniknú do batérie. Po prerazení obalu batérie začnú vstrekovať vodu priamo do nej, čo výrazne urýchľuje hasenie a znižuje spotrebu vody - viac si prečítajte TU!

Ďalším riešením sú protipožiarne plachty. Ako vyzerá ich použitie v praxi, predviedli 10. januára hasiči zo South Metro Fire Rescue v americkom meste Centennial. Po príchode na miesto činu objavili dvojicu horiacich vozidiel v garáži rodinného domu.

Po ich uhasení boli vytiahnuté z garáže, no z elektrického Jaguaru I-Pace stále stúpal toxický dym a batéria nebola riadne uhasená. Hasiči použili protipožiarnu plachtu, čím zamedzili prístup vzduchu a šíreniu ohňa. Rovnako protipožiarnu plachtu preventívne použili aj na druhé vozidlo, keďže išlo o hybrid, ktorý má tiež lítiovú batériu.

Následne obidve vozidlá prepravili na bezpečné miesto. V kolóne, odvážajúcej vozidlá, bolo aj hasičské vozidlo pripravené zasiahnuť, keby počas prevozu opäť vznikol požiar. Vozidlá ostali po požiari pod plachtami, okrem zabránenia šíreniu otvoreného ohňa tak dôjde aj k postupnému ochladeniu batérií a ich uhaseniu. Video so zásahu aj s komentárom od hasičov si môžete pozrieť nižšie.

Pokračovať v čítaní