Autosuv.sk

Ostatné

BMW investuje 1,7 miliardy do výroby elektromobilov

Investícia smeruje do USA a časť z nej smeruje do výroby novej generácie batérií.
BMW investuje 1,7 miliardy do výroby elektromobilov

Predseda predstavenstva BMW Group, Oliver Zipse, oznámil investíciu vo výške 1,7 miliardy dolárov do amerických aktivít spoločnosti. Pôjde o 1 miliardu dolárov určenú na prípravu výroby čisto elektrických modelov v súčasnom americkom výrobnom závode spoločnosti v Južnej Karolíne a 700 miliónov dolárov na výstavbu novej továrne na montáž vysokonapäťových batérií v neďalekom Woodruffe v rovnakom americkom štáte. Do roku 2030 chce BMW Group v USA vyrábať najmenej šesť čisto elektrických modelov.

„Po desaťročia bol závod Spartanburg základným kameňom globálneho úspechu BMW Group. Je domovom modelov BMW X, ktoré sú mimoriadne obľúbené po celom svete. Do budúcna bude tiež hlavným motorom našej stratégie elektrifikácie a do roku 2030 tu budeme vyrábať najmenej šesť čisto elektrických modelov BMW X. To znamená: „Domov modelov X“ sa stáva tiež „Domovom batériových elektrických vozidiel“,“ povedal v stredu Zipse.

BMW sa snaží nakupovať batériové články pre svoje elektromobily tam, kde prebieha ich výroba. Spoločnosť našla partnera v spoločnosti Envision AESC, ktorá v Južnej Karolíne postaví novú továreň na batériové články, ktorými bude zásobovať továreň v Spartanburgu. Envision bude vyrábať novo vyvinuté okrúhle lítium-iónové batériové články, ktoré boli špeciálne navrhnuté pre šiestu generáciu technológie BMW eDrive a budú použité v budúcej generácii elektrických vozidiel.

Závod BMW v Spartanburgu

Ročná kapacita továrne na výrobu batériových článkov bude až 30 GWh. To by mohlo stačiť na výrobu batérií pre približne 300 000 elektromobilov. Nový tvar batérií zvýši hustotu energie o viac ako 20 %, zlepší rýchlosť nabíjania až o 30 % a zvýši dojazd až o 30 %. Zároveň sa znížia emisie CO2 z výroby článkov až o 60 % vďaka čiastočnému využitiu druhotného lítia, kobaltu a niklu, a tiež obnoviteľnej energie na výrobu. Už skôr sme informovali, že s nimi nebude problém dojazd cez 1 000 km.

Spoločnosť BMW Group už oznámila, že v Európe a Číne postaví štyri ďalšie továrne na výrobu batériových článkov, aby uspokojila vlastný dopyt po batériových článkoch novej generácie. Tieto továrne na články stavajú partneri a každá z nich bude mať ročnú kapacitu až 20 GWh.

Tagy

Pokračovať v čítaní