Autosuv.sk

Ostatné

Elektronická kľučka Lexusu zabráni nehode pri vystupovaní

Technologickou novinkou, ktorá nachádza uplatnenie v automobiloch Lexus, je systém elektronickej kľučky dverí. Na rozdiel od konkurenčných systémov Lexus nielen upozorní na nebezpečenstvo, ale aj zasiahne.
Elektronická kľučka Lexusu zabráni nehode pri vystupovaní

Toto riešenie debutovalo spolu s premiérou druhej generácie modelu NX, štandardom je aj v novej generácii modelu Lexus RX a ďalším modelom bude elektrický RZ.

Otvorí stlačením tlačidla

Systém elektronickej vnútornej kľučky sa ľahko používa. Dizajnéri sa inšpirovali plynulým pohybom tradičných posuvných dverí shoji, známych z japonských domov. Elektronický systém nahrádza známu kľučku dverí a nachádza sa na lakťovej opierke dverí.

Vo vnútri auta otvoríme dvere stlačením tlačidla, a potom ich posunieme. Zvonku umožní systém otvorenie dverí len vtedy, keď zistí, že vodič alebo spolujazdec má pri sebe inteligentný kľúč. Tlačidlo uvoľnenia západky bolo umiestnené na vnútornej strane kľučky, ktorá nie je pohyblivá.

Asistent bezpečného  vystupovania

Použitie systému elektronických kľučiek umožnilo aj zavedenie úplne nového asistenta bezpečného vystupovania. Zabráni otvoreniu dverí, ak sa zozadu blíži iné vozidlo alebo cyklista. Ide o prvú technológiu tohto typu na svete, ktorá zabráni otvoreniu dverí v prípade, že hrozí kolízia. Doteraz sme sa stretli len so systémami, ktoré na blížiaceho chodca/cyklistu upozornili, ale dvere bolo možné otvoriť. Podľa odhadov môže Lexus takto pomôcť zabrániť až 95 % nehôd spôsobených neuváženým otvorením dverí.

Asistent bezpečného vystupovania spolupracuje s elektronickými kľučkami, ako aj so systémom sledovania mŕtveho uhla (BSM). Keď je v zadnej časti vozidla identifikovaný cyklista alebo iné vozidlo, systém informuje vodiča výstražnou kontrolkou umiestnenou vo vonkajšom zrkadle a správou na displeji prístrojovej dosky. Okrem toho zostanú dvere zamknuté, až kým iný účastník cestnej premávky neprejde okolo. Ak predsa príde k pokusu otvoriť dvere, kontrolka v zrkadle začne blikať a auto navyše upozorní vodiča hlasovou správou.

Asistent bezpečného vystupovania debutoval s uvedením druhej generácie modelu NX. Je už dostupný v novom modeli Lexus RX piatej generácie a čoskoro sa objaví aj v elektrickom modeli RZ.

Tagy

Pokračovať v čítaní