Autosuv.sk

Novinky SUV

Nový Lexus RZ prekonáva súrodencov výkonom

Kvalitnejšie materiály, upravený vzhľad a vyšší výkon odlišujú nový Lexus od dvojičiek Toyoty a Subaru.
Nový Lexus RZ prekonáva súrodencov výkonom Lexus

Nový Lexus RZ nie je pre nás úplne neznáme auto. Japonská značka ho pred predstavením príliš nezatajovala, okrem toho ide o súrodenca k dvojičkám Toyota bZ4X a Subaru Solterra. Lexus už neprišiel s ničím prekvapivým a svoj nový elektromobil len zabalil do luxusnejšieho šatu, aby zdôraznil odstup od Toyoty a Subaru.

Stĺpiky a spätné zrkadlá dostali čierne lesklé lakovanie, aby dizajnéri zvýraznili dojem "vznášajúcej sa strechy". Drobných odlišností nájdeme viac vrátane svetiel, kolies, či nápisu Lexus pod zadným spojlerom.

Vo vnútri má Lexus BZ väčšiu až 14-palcovú dotykovú obrazovku. Tlačidlo štartovania je netradične umiestnené vľavo nad displejom. Očakávať môžeme použitie drahších a kvalitnejších materiálov. Na fotografiách môžeme vidieť okrem klasického volantu aj menej tradičné riešenie. Zvláštny tvar dostal elektronický volant, ktorý dostala aj Toyota.

Systém elektronického riadenia One Motion Grip je jednou z najzaujímavejších technológií, ktoré Lexus RZ ponúka. Nevyužíva žiadne mechanické spojenie ani stĺpik riadenia. Namiesto toho sa na odosielanie vstupných údajov od volantu ku kolesám využíva elektrické prepojenie. Výsledkom má byť okamžitá odozva a precíznejšie ovládanie riadenia. Táto technológia vyžaduje od vodiča menej úsilia pri riadení. Kormidlo stačí otočiť len o 150 stupňov, aby sa dostalo zo strednej do krajnej polohy vľavo alebo vpravo, takže pri zatáčaní nie je potrebné prekladať ruky.

Batéria s kapacitou 71,4 kWh sa od súrodencov nelíši a Lexus BZ 450e vďaka nej prejde na jedno nabitie okolo 400 km. Dvojica elektromotorov poháňa všetky štyri kolesá a ponúka systémový výkon až 230 kW, čím výrazne prekonáva Toyotu.

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní