Autosuv.sk

Ostatné

Euro NCAP: Čínske značky zvládli nárazové testy, nie všetky sú transparentné

Nie všetky čínske značky sú transparentné voči európskym zákazníkom, pokiaľ ide o bezpečnosť. V testoch sa objavili aj európske modely Outback, Q4 e-tron a vodíkový Mirai.
Euro NCAP: Čínske značky zvládli nárazové testy, nie všetky sú transparentné Nio ES8

V testoch Euro NCAP sa čoraz častejšie objavujú čínske značky, ktoré vstupujú na európsky trh. Nové modely v Európe ponúkajú, alebo pripravujú značky ako BYD, XPeng, DFSK, či Seres. "Naneštastie, mnoho z nich stále nie je transparentných voči európskym zákazníkom pokiaľ ide o bezpečnosť," posťažoval sa šéf Euro NCAP, Michiel van Ratingen.

Nio ES8

Pozitívnym príkladom v tomto ohľade sú značky Lynk & Co a Nio so svojimi modelmi 01 a ES8. Nio ES8 získalo 5 hviezdičiek a za zmienku stojí najmä zisk 92 % za asistenčné systémy. Elektrický model so 6 alebo 7-miestnou konfiguráciou sa zatiaľ predáva len v Nórsku, postupne však zavíta na ďalšie trhy.

Lynk & Co 01

Výborné výsledky čínskeho hybridu Lynk & Co 01 v testoch Euro NCAP nie sú pre znalcov automobilového priemyslu prekvapením. Majetkové prepojenie Lynk & Co na Volvo dávalo tušiť, že zisk piatich hviezdičiek nebude problém. Model je navyše postavený na platforme Volva XC40. Celkovo nemalo Lynk & Co 01 žiadne slabšie miesto. Za ochranu dospelých dostalo 96 % a vytŕča najmä maximálnym skóre pri hodnotení bočného nárazu.

Subaru Outback

Pre Subaru Outback bol zisk piatich hviezdičiek povinnosťou. Získalo 95 % za asistenčné systémy a rovnako ako čínske Nio veľmi dôsledne dohliada na únavu vodiča. Sleduje pritom pohyb očí šoféra v kombinácii s pohybom volantu. Subaru a Nio patria medzi prvých výrobcov na svete s takýmto systémom, ktorý sa v najbližších rokoch stane štandardom.

Audi Q4 e-tron a Toyota Mirai

Audi Q4 e-tron nemalo v testoch slabšie miesto a rovnako ako súrodenci, postavení na platforme MEB (VW ID.4 a Škoda Enyaq), nemalo problém so ziskom piatich hviezdičiek.

V prípade vodíkového Miraiu sa tiež nič iné ako 5 hviezdičiek neočakávalo. Euro NCAP si v tomto prípade dalo obzvlášť pozor na bezpečnosť po nehode. Vodík, umiestnený vo vysokotlakových nádržiach, totiž môže v mnohých vyvolávať pochybnosti. Podľa Euro NCAP však fakt, že má Mirai vodíkový pohon, nemá žiadny vplyv na bezpečnosť.

 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní