Autosuv.sk

Ostatné

Ford si patentoval vysúvateľný výfuk

Nie je nám úplne jasné, na čo to bude dobré. Jedinú výhodu to snáď bude mať pri zdolávaní terénu.
Ford si patentoval vysúvateľný výfuk

Nový patent podal Ford ešte v roku 2020, ale publikovaný bol až v októbri 2021. Patent nám ukazuje elektronicky vysúvateľný výfuk. Koncovka výfuku sa môže vysunúť na malých vodiacich hriadeľoch von. Zmysel takéhoto riešenia s vysúvateľnou koncovkou výfuku nám nie je úplne jasný.

Snáď jedinú výhodu to môže mať pri zdolávaní terénu. Vysunutý výfuk zhoršuje zadný nájazdový uhol vozidla a môže sa ľahko poškodiť. Zasunutím koncovky výfuku pri zdolávaní terénnych prekážok môžete predísť jeho poškodeniu. V meste, pri nákupnom centre môže hrdý majiteľ potom opäť vysunúť naleštené chrómové koncovky výfuku von.

Možno nám uniká pointa, ale tento patent nepovažujeme za obzvlášť prínosný. Portál Carbuzz, ktorý s informáciou prišiel, predpokladá, že výsuvnú koncovku výfuku by mohol Ford použiť v niektorom z globálnych modelov, keďže automobilka požiadala o pridelenie patentu v USA aj v Nemecku. V budúcnosti by sa takéhoto vylepšenia mohol dočkať napríklad Ford Bronco, ktorého príchod do Európy nie je vylúčený.

Tagy

Pokračovať v čítaní