Autosuv.sk

Ostatné

Ford ukončí tento týždeň výrobu Fiesty po 47 rokoch

Fiesta končí a uvoľní výrobné kapacity pre elektrický crossover Ford Explorer.
Ford ukončí tento týždeň výrobu Fiesty po 47 rokoch

Sedem generácií a 47 rokov výroby má za sebou Ford Fiesta. Ďalšie už nepridá, aj napriek tomu, že Fiesta prešla modernizáciou ani nie pred dvoma rokmi. Príčinou konca z dlhodobého hľadiska sú pomaly klesajúce predaje a nové prísnejšie emisné normy.

Napriek tomu by ešte Fiesta mohla rok - dva schádzať z liniek. Bezprostredným dôvodom, pre ktorý Ford končí s výrobou auta s úspešnou históriou je prechod na elektrické modely a potreba uvoľniť výrobné kapacity.

Voľné kapacity využije Ford na výrobu elektrického crossoveru Explorer. Fiesta schádzala z liniek závodu v Kolíne nad Rýnom, ktorý sa po investícii dve miliardy dolárov mení na výrobný závod pre elektromobily. Oficiálne otvorenie sa uskutočnilo 12. júna, výroba Fiesty skončí ale až v piatok 7. júla. Posledné dva vyrobené kusy zostanú vo vlastníctve Fordu.

Výroba elektrického Fordu Explorer by mala odštartovať už v priebehu tohto roka. Pôjde o model postavený na platforme MEB z dielne Volkswagenu a po technickej stránke bude priamym príbuzným Volkswagenu ID.4. K dispozícii bude s pohonom zadnej nápravy, a aj dvojmotorová verzia s pohonom všetkých kolies.

Zdroj: Autocar

Tagy

Pokračovať v čítaní