Autosuv.sk

Ostatné

Hyundai zamedzí nehodám, keď šofér zaspí

Nová technológia z dielne Hyundaiu je dokonalejšia, ako systémy, ktoré zastavia auto v prípade spánku šoféra dnes. Na jej nasadenie do praxe si však musíme počkať do roku 2022.
Hyundai zamedzí nehodám, keď šofér zaspí

Nová technológia z dielne Hyundaiu je dokonalejšia, ako systémy, ktoré zastavia auto v prípade spánku šoféra dnes. Na jej nasadenie do praxe si však musíme počkať do roku 2022.

Výstava CES, ktorá sa uskutoční už o pár dní v Las Vegas sa dotýka automobilov len sčasti. Žiadne veľké predstavovanie nových sériových modelov tu neočakávame. Nájdeme tu však množstvo technológií, ktoré s autami priamo súvisia. Jednu z nich vyvinul Hyundai Mobis. Ide o systém, ktorý v prípade, že šofér zaspí, odstaví vozidlo na bezpečnom mieste. Na prvý pohľad nejde o prevratnú novinku. Veď rovnaký kúsok zvládnu dnes aj mnohé sériové autá. 

Nový systém DDREM ponúka predsa len niečo navyše. Zatiaľ, čo dnešné autá zistia spánok šoféra len na základe toho, že nereaguje, tak novinka ho neustále sleduje pomocou infračervenej kamery a analyzuje napríklad aj pohyb očí. Systém však sleduje aj samotnú jazdu. Vyhodnocuje, či vozidlo nechcene neopúšťa jazdný pruh, alebo vodič nerobí pohyby, ktoré súvisia so spánkom. Akonáhle DDREM zistí spánok, automaticky prepne vozidlo do autonómnej jazdy štvrtého stupňa (dnes je dostupný maximálne tretí stupeň, aj to len na Audi A8 a v obmedzenej miere) a na najbližšom bezpečnom mieste zastaví vozidlo.

Dnešné systémy sa najskôr snažia vodiča zobudiť sériou akustických upozornení, potom nasleduje intenzívne, ale veľmi krátke brzdenie. Ak vodiča ani takéto hrknutie autom neprebudí, tak vozidlo zapne výstražné smerovky a zastane pri krajnici. Všetko to funguje len teoreticky, resp. za ideálnych podmienok, pretože dnešné autá sú nedokonalé v oblasti autonómnej jazdy. Stačí jedna prudká zákruta a vozidlo prejde do protismeru skôr, ako zaháji plánovaný manéver.

Nová technológia z dielne Hyundai Mobis bude pripravená až v roku 2022, kedy bude úroveň autonómnej jazdy výrazne lepšia. Výhodou je, že výrazne nezdvihne cenu auta. Vystačí si s hardverom, ktorý v autách tak či tak bude. Navyše vyžaduje akurát infrakameru.

Tagy

Pokračovať v čítaní