Autosuv.sk

Ostatné

Inteligentný obmedzovač rýchlosti je už povinnou výbavou nových áut

Prechodné obdobie pre staršie modely sa skončilo. Všetky nové autá sú už povinne vybavené inteligentným obmedzovačom rýchlosti.
Inteligentný obmedzovač rýchlosti je už povinnou výbavou nových áut Ilustračné foto

Od 7. júla 2024 musia byť všetky nové autá povinne vybavené inteligentným obmedzovačom rýchlosti. Nejde o žiadnu horúcu novinku, teraz sa len skončilo prechodné obdobie pre staršie modely. Nový obmedzovač rýchlosti mali už povinne namontované všetky vozidlá, ktoré boli na trh uvedené od júla 2022, teraz ho dostanú všetky nové vozidlá bez výnimky.

Úlohou systému je zamedziť prekračovaniu rýchlosti vodičmi. Spolieha sa pritom na kamery, ktoré dokážu čítať dopravné značky a údaje z navigácie. Po prekročení rýchlosti je vodič upozornený zvukovým signálom, prípadne haptickou odozvou cez plynový pedál alebo volant.

Následne dôjde k zníženiu výkonu motora a vozidlo spomalí na požadovanú rýchlosť. Tento krok je možné potlačiť priamo a to zatlačením na akcelerátor. Je to dôležité z hľadiska bezpečnosti napríklad na dokončenie predbiehacieho manévru. Okrem toho možno systém úplne deaktivovať, po každom naštartovaní sa však automaticky aktivuje.

Vypnutie je dovolené najmä kvôli nedokonalosti systému. Stačí, aby niekde chýbala dopravná značka, alebo ju systém nedokázal prečítať a problém je na svete. Okrem inteligentného obmedzovača rýchlosti sa tento mesiac do povinnej výbavy zaradili aj čierne skrinky. Viac o nich si prečítajte TU!

Pokračovať v čítaní