Autosuv.sk

Ostatné

Mercedes z roku 1996 ovládaný joystickmi sa objavil na verejnosti

Pojazdný prototyp F200 Imagination, predstavený pred 26 rokmi, má technológie moderných áut a dvanásťvalec k tomu.
Mercedes z roku 1996 ovládaný joystickmi sa objavil na verejnosti

Mercedes F200 Imagination predpovedal budúcnosť, v ktorej dnes žijeme. Koncept bol predstavený v októbi 1996 na autosalóne v Paríži. Dizajnom patrí do roku 1999, keďže predznamenali vzhľad modelu CL. Technológiami sa však radí do súčasnosti a nestratil by sa ani medzi dnešnými luxusnými modelmi.

Ovládanie vozidla joystickmi je stále trochu sci-fi, ale prepojenie volantu/ovládača a kolies elektronicky sa stalo realitou napríklad v Toyote bZ4X. "Počítače riadia pohyby auta", "elektronické systémy nahrádzajú mechanické prepojenia", "optimálna bezpečnosť jazdy v každej situácii": práve tieto a mnohé ďalšie výroky použité pri komunikácii modelu F 200 Imagination pred 26 rokmi spôsobili značný rozruch.

Koncept sa mohol pochváliť aktívnym podvozkom, rozpoznaním hlasu pre mobilné telefóny, elektro-priehľadnou panoramatickou strechou či elektrickou ručnou brzdou. Nechýbalo tu množstvo displejov, ktoré spolu s kamerami nahrádzali aj spätné zrkadlá.

K tomu všetkému je Mercedes F200 Imagination pojazdným prototypom, ktorý sa aj so svojím 6-litrovým V12 motorom objavil na London Concours. Vozidlo sa podľa skorších správ dostalo do súkromných rúk za približne 10 miliónov dolárov. V nasledujúcom videu si môžete pozrieť jeho príchod na podujatie.

 

Obrázky

Tagy

Pokračovať v čítaní