Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 3: Lombard Street (archív)

V sérii článkov sa pozeráme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Treťou je Lombard Street v San Franciscu. Hrdí sa titulom najkľukatejšej cesty sveta.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 3: Lombard Street (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Po najdlhšej a najrovnejšej ceste prichádza cesta, ktorá nie je dlhá a rovná už vôbec nie. Práve naopak, Lombard Street v San Franciscu je najkľukatejšou cestou sveta. Kalifornské mesto je známe svojím umiestnením v kopci a svojimi strmými rovnými cestami v klasickom mriežkovom štýle výstavby amerických ulíc. Zrazu je tu však jedna cesta, ktorá sa mriežke akosi vymyká. Dôvod nájdeme v histórií.

V roku 1992 mala Lombard Street slúžiť na prepojenie budov v strmom kopci. Vzhľadom na vtedajšiu automobilovú technológiu bolo pre autá nemožné vystúpať tak strmý kopec priamo, a tak museli projektanti cestu zatočiť a znížiť tak sklon vozovky. Kopec má totiž prirodzený sklon až 27 stupňov!

Ani dnes po takmer tridsiatich rokoch nie je cesta pre autá ľahkým orieškom. Aktuálne však predovšetkým preto, lebo rozmery áut oproti začiatkom dvadsiateho storočia značne narástli, a to predovšetkým v Amerike. Cesta plná "vraťákov" je dlhá iba 400 metrov, ale keď spoćítate uhly všetkých jej zákrut, dostanete sa na neuveriteľnú úroveň 1440 stupňov. To je, akoby ste sa s autom štyrikrát otočili na mieste. Na tak malej dĺžke sa nachádza až osem úvratí.

Asi si hovoríte, že by to bola super cesta na ilegálne preteky. Stúpanie je však ešte stále prudké a cesta je veľmi úzka. Rýchlostné obmedzenie na 5 míľ za hodinu (8 km/h) úrady neuložili bezdôvodne.

Tagy

Pokračovať v čítaní