Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 4: Cesty Uturunku (archív)

V sérii článkov sa pozeráme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Štvrtou je cesta okolo hory Uturunku. Ide o najvyššiu cestu sveta.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 4: Cesty Uturunku (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré vám predstavíme v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dych vyrážajúce komunikácie sveta.

Po najvyššie položenú cestnú komunikáciu musíme zájsť až do Južnej Ameriky. Vulkán Uturunku, nachádzajúci sa  na juhu Bolívie, je vysoký viac ako 6 kilometrov a výstup naň bez dýchacej masky je doslova samovraždou. Napriek tomu pod jeho vrcholom existuje cestná komunikácia. I keď nepotvrdená posudzovateľmi rekordov, ale najvyššie položená cesta sveta.

Uturuncu
Google Maps

S najvyšším nameraným bodom 5 790 metrov nad morom sa cesta nachádza dávno za hranicou bezpečnosti. V takejto výške už nie je jednoduché dýchať. Ľudia s dýchacími problémami odpadávajú už na úrovni približne 3000 metrov, no cesty okolo Uturuku sú takmer dvakrát vyššie položené. S problémom riedkeho vzduchu sa však nepasujú len vodiči, ktorých na danej komunikácií veľa rozhodne nie je. Problém majú aj autá.

Na túto cestu by sa nemal vydávať nikto neskúsený v daných končinách. Vzhľadom na to, že cesta nie je oficiálne zapísaná v knihe rekordov, veľa informácií o nej nie je. Podľa cestovateľských denníkov by však malo byť možné dostať sa na tieto cesty aj bežnými autami. Samozrejme, vyššia spotreba je niečo, s čím musíte počítať.

Výška a nedostatok kyslíka však nie sú jediné veci, ktorých by sa mali "výletníci" obávať. Uturunku je totiž spiaca sopka. Pred pár rokmi informoval nemecký týždenník Spiegel o tom, že Uturunku sa môže čoskoro zmeniť na supervulkán a vybuchnúť. Ak teda plánujete cestu na najvyššiu cestu sveta, nezaháľajte.

Ak sa chcete viac dozvedieť o najkľukatejšjej ceste sveta - Lombard Street, KLIKNITE SEM!

Tagy

Pokračovať v čítaní