Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 5: Route 90 (archív)

V sérii článkov sa pozeráme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Piatou je Route 90. Ide o najnižšiu cestu sveta.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 5: Route 90 (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré vám predstavíme v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dych vyrážajúce komunikácie sveta.

Pokiaľ plánujete klesnúť na absolútne motoristické dno, Route 90 v Izraeli nesmiete vynechať. Nie, že by táto cesta bola nejaká zlá. Rozhodne je lepšie udržiavaná ako mnohé slovenské cesty. Je to dokonca diaľnica a zároveň najdlhšia cesta štátu. I keď je jej dĺžka 480 kilometrov zanedbateľná v porovnaní s niektorými cestami, ktoré už na našom zozname sú, práve jej hĺbka je to, čo ju dostalo na náš zoznam najfascinujúcejších ciest.

Route 90
Google Maps

Cesta okrem spájania severného a južného cípu krajiny prechádza aj okolo západného pobrežia mŕtveho mora. Práve v tomto okolí dosahuje svoj najhlbší bod 393 metrov pod morom. V prípade, že by dramaticky stúpla hladina morí, Route 90 má teda vysokú šancu stať sa podmorskou cestou.

Route 90 začala vznikať v šesťdesiatych rokoch minulého storočia spájaním viacerých existujúcich ciest naprieč Izraelom. V osemdesiatych rokoch dostala svoje číslo, a teda aj pomenovanie. Ako Route 90 ju poznáme dodnes.

Vzhľadom na politickú situáciu krajiny vznikajú rôzne obavy a dohady, že cesta po celej svojej dĺžke nie je bezpečná. Skutočnosť však je, že nezasahuje do území ovládaných Palestínskou armádou. Napriek tomu ľudia na Tripadvisore odporúčajú radšej obídenie úsekov v okolí Jericha. Nech je aktuálna politická situácia v krajine  akákoľvek, ostáva faktom, že Route 90 si zaslúži byť na zozname najfascinujúcejších ciest ako najhlbšie položená cesta sveta.

Ak sa chcete viac dozvedieť o najvyššej ceste sveta - Uturunku, KLIKNITE SEM!

Pokračovať v čítaní