Autosuv.sk

Ostatné

Najúžasnejšie koncepty 4: Auto na dvoch kolesách

Pred približne šesťdesiatimi rokmi zostrojil americký Ford auto budúcnosti. Gyron je vozidlo, ktoré jazdí iba na dvoch kolesách.
Najúžasnejšie koncepty 4: Auto na dvoch kolesách

Vytvoriť koncept vozidla je vždy neskutočný risk. Prvotný vývoj stojí obrovské peniaze. Navyše je to investícia, ktorá sa nemusí vrátiť. Vízie, ktoré si popíšeme v novej sérií najúžasnejších konceptov sveta, neurobili dieru do sveta. Nikdy za tým však nestál zlý nápad.

Koncept vozidla Ford Gyron v skutočnosti nikdy nebol určený na produkciu. Jeho úlohou bolo iba manifestovať vyspelosť automobilky v technológiách a zobraziť jej víziu budúcnosti. Keď sa hovorí o budúcnosti, Ford Gyron je vozidlo, ktoré tento pojem stelesňuje. Takmer všetky vízie z polovice minulého storočia ohľadom budúcnosti niesli rovnaké črty.

Ostré línie pripomínajúce letectvo, predná maska cez celý predok vozidla a nízka výška, vďaka ktorej auto vyzeralo ako strela, schopná rezať vzduch. Išlo totiž o takzavnú Space Age, kedy sa všetka pozornosť sveta venovala Sputniku a vyslaniu človeka na mesiac. Gyron sa však od ostatných odlišoval celkom podstatne. Mal totiž iba dve kolesá.

Ford Gyron
Zdroj: Ford

V roku 1961 ukázal Ford svetu na Autosalóne v Detroite výnimočné vozidlo. Vozidlo navrhnuté americkým futuristom Sydneym Meadom a technickým dizajnérom Alexom Tremulisom má dve sedadlá vedľa seba ako v aute, no iba dve kolesá v jednej línií ako na motorke. Rovnováhu drží pomocou série gyroskopov. Keď vozidlo nebolo v pohybe, z podvozku sa vysunuli dve malé nožičky, ktoré automobil podopierali.

Fascinujúce je, že išlo o skutočne pojazdný koncept. Futuristický pohon znižoval odpor vozovky a dizajn eliminoval odpor vzduchu. Z informácií o tomto aute sa však veľa nezachovalo, pretože auto vyrobené z laminátu nevydržalo katastrofálny požiar vo výstavnej hale Ford Rotunda rok po predstavení. Dnes už existuje iba dizajnová replika.

Tagy

Pokračovať v čítaní