Autosuv.sk

Ostatné

Najfascinujúcejšie cesty sveta 6: Road of bones (archív)

V sérii článkov sa pozrieme na tie najúžasnejšie a najvýnimočnejšie cesty sveta. Každá z nich si drží prvenstvo vo svojej kategórii a dokáže vám vyraziť dych. Road of Bones je najchladnejšia cesta.
Najfascinujúcejšie cesty sveta 6: Road of bones (archív)

Vačšina z nás jazdí svojím automobilom výlučne po cestách. Cestami, ktoré sme vám predstavili v našej sérii najfascinujúcejších ciest, ste pravdepodobne nikdy nešli. No možno sa po prečítaní týchto článkov rozhodnete miesto putovania po pamiatkach dobýjať tie najviac dychvyrážajúce komunikácie sveta.

Wikimedia.org

Nie je veľa možných destinácií, na ktorých by ste hľadali tú najchladnejšiu cestu sveta. Ak ste tipli Rusko, tipli ste správne. Vyše dvetisíc kilometrov dlhá cesta je však ovenčená oveľa mysterióznejšími faktami, ako iba tým, že je tam neskutočná zima.

Wikimedia.org

Konštrukcia cesty na Sibíri vo východnej časti Ruska začala už v roku 1932. Na prácu sa v tej dobe využívali robotníci z nápravného pracovného tábora Sevvostlag a za pomoci neplatenej otrockej práce z gulagov trvala výstavba cesty 21 rokov. Kvôli podmienkam, za ktorých sa cesta stavala, bola fluktuácia robotníkov privysoká.

Podchladenie a nedostatočné vybavenie väzňov-otrokov často viedlo k úmrtiam a vyvstával problém, čo s mŕtvolami. Pôda na Sibíri je na väčšine miest premrznutá a tvrdá ako kameň. Vojenskí velitelia preto zvolili za výhodnejšie nechávať telá baliť a budovať do ciest. Vyžadovalo si to menej námahy, ako kopať hroby. Práve kvôli tomuto dostala cesta svoju prezývku Road Of Bones, teda cesta kostí.

Wikimedia.org

Jej bežný názov je federálna cesta M56. Jeden úsek cesty sa nachádza iba sto kilometrov od mestečka Oymyakon, ktoré by podľa dohadov malo byť najchladnejším obývaným miestom na zemi. V januári sa teplota v týchto končinách pohybuje na úrovni -50 stupňov. Najnižšia zaznamenaná teplota na ceste je podľa dostupných údajov až -67.7 stupňov celzia. To ju posúva v rebríčku najchladnejších ciest nepochybne na prvé miesto.

Tagy

Pokračovať v čítaní